Prima zi a Taberei pentru tinerii și familiile din Scandinavia, cu tema: „Înțelepciunea bătrâneții-puterea tinereții”

with Niciun comentariu

În acest sfârșit de săptămână are loc a V-a ediție a Taberei pentru tinerii și familiile din Scandinavia, cu tema: „Înțelepciunea bătrâneții-puterea tinereții”, care se desfășoare în capitala regatului danez, Copenhaga. Prima zi a taberei a început astăzi, 24 iunie 2023, la prăznuirea nașterii Sfântului Ioan Botezătorul, cu Sfânta Liturghie Arhierească săvârșită în Biserica Paraclis Episcopal de către Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Episcopiei Europei de Nord, înconjurat de un sobor de preoți si diaconi. Cu acest prilej ierarhul a săvârșit și Taina Botezului pentru pruncele Eleonora și Emanuela și pentru tânărul danez Nicolai.

După Sfânta Liturghie Preasfințitul Macarie a luat parte la activitățile taberei, coordonatorii fiind membrii Centrului de Tineret Sfântul Voievod Ștefan cel Mare- CTSM. Activitățile constau în cateheze, ateliere de lucru manual, pictură și muzică.

La finalul zilei s-a săvârșit Slujba Vecerniei urmând ca mâine să se desfășoare și alte activități.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.