Concerte de colinde în Episcopia Europei de Nord dedicate familiei Smicală

with Niciun comentariu

În aceste zile ale Sărbătorii Nașterii Domnului 24-26 decembrie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat în mijlocul  comunităților de români din Norvegia, Suedia și Danemarca, împărtășind, mai cu seamă celor însingurați și bolnavi, vestea nașterii Pruncului Sfânt și Bun.

Astfel, în Ajun de praznic ierarhul român a efectuat o serie de vizite pastorale în Oslo, colindând și aducând vestea marelui praznic românilor din capitala Norvegiei și împrejurimi, iar, în prima zi a sărbătorii Nașterii Domnului, miercuri 25 decembrie 2019, s-a aflat în parohia românească din Oslo unde a slujit Sfânta Liturghie, vorbindu-le celor prezenți despre „Pruncul și Răstignitul într-o lume a învârtoșării și a învrăjbirii”.

Prima zi de Crăciun a continuat cu vizita Preasfințitului Părinte Macarie în comunitatea românească din orașul Helsingborg, pe coasta de vest a Suediei. După slujba Vecerniei în frumoasa biserică ortodoxă sârbească din oraș, ierarhul a colindat împreună cu cei prezenți, oferind daruri copiilor și apreciind activitatea filialei locale a Centrului de tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” al Episcopiei Europei de Nord(C.T.S.M).    

Joi, 26 decembrie 2019, când Biserica îl cinstește pe Sfântul Cuvios Nicodim cel Sfințit de la Tismana, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a săvârșit, cu ocazia hramului, Sfânta Liturghie în parohia ortodoxă română din Copenhaga, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. La finalul slujbei, ierarhul a colindat împreună cu preoții și credincioșii și a oferit și aici îndătinatele daruri copilașilor din parohie, îndemnându-i să fie solidari cu durerea celor marginalizați, străini și însingurați, pomenind în rugăciuni greu încercata familie Smicală din Finlanda. De altfel, pretutindeni în slujirile euharistice din aceste zile ale Crăciunului, la finalul slujbei, copiii și credincioșii au oferit concerte de colinde, dedicate copiilor Johan-Mihai și Maria-Alexandra, despărțiți de mama lor, medicul Camelia Mihaela Smicală din orașul finlandez Tampere. 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.