PS Părinte Episcop Macarie ne îndeamnă să înmulțim rugăciunea!

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie ne-a povățuit duminica trecută, 8 martie 2020, în biserica românească din Copenhaga, ca în aceste vremuri de încercare „să strângem rândurile, să ne întărim și mai mult în credință, să înmulțim rugăciunea și să fim alături unii de alții, purtându-ne poverile întru legătura dragostei!” Așadar, ce faptă a dragostei este mai mare decât rugăciunea pentru izbăvirea de orice boală molipsitoare, pentru neclintita statornicie a comunităților euharistice sau pentru liniștirea celor cuprinși de panică și întristare.

Preasfințitul Macarie, cu multă dragoste părintească, ne-a îndemnat să citim și ACATISTUL CĂTRE PREADULCELE IISUS PENTRU VINDECARE DE BOALĂ. Acest acatist se regăsește în Cartea de rugăciuni a Episcopiei noastre Ortodoxe Române a Europei de Nord, fiind postat și în format audio aici:

După cum știți, este disponibilă și versiunea audio a multor acatiste, canoane și rugăciuni de mare folos duhovnicesc din această carte pe care vă îndemnăm să le ascultați acasă, în drum spre serviciu, în mijloacele de transport sau în orice altă situație în care dispuneți de puțin timp liber și dețineți un dispozitiv conectat la internet:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL3VXOosLD9OV5Q-CMFn6ucP7onWhw8lGK

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.