PS Părinte Episcop Macarie: „Avem nevoie permanent să ne spălăm ochii cu apa binecuvântată a Duhului Sfânt ce curge neîncetat în biserică astfel încât să avem o privire curată”

with Niciun comentariu

În aceste zile Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află în vizită pastorală la românii de pe coasta de vest a Norvegiei unde, pe lângă slujirile euharistice, i-a vizitat la casele lor, pe cei aflați în încercări și greutăți, aducându-le mângâiere.

Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, Preasfințitul Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohiei românești din Stavanger și a botezat doi copilași din comunitate. După slujbă, ierarhul cu slujitorii altarului  și cu enoriașii au ținut să transmită un gând bun și un mesaj de încurajare, cântându-i tradiționalul La Mulți Ani, fetiței Maria-Alexandra din Finlanda, la împlinirea a 13 ani de viață, bucuria aniversării de sâmbătă fiind umbrită deoarece este încă despărțită de mama ei, medicul Camelia-Mihaela Smicală.

Duminică, 26 ianuarie 2020, Părintele Episcop Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie de hram în biserica românească „Sfinții Cuvioși Macarie cel Mare și Macarie Alexandrinul” din fiordul norvegian Haugesund.

 În cuvântul său de învățătură ierarhul a pus la inima credincioșilor o întâmplare din viața Sfântului Cuvios Macarie cel Mare, relatată în Istoria lausiacă a lui Paladie: „Marele Bătrân Macarie Egipteanul s-a confruntat odată, cu o situație mai puțin obișnuită, care pare desprinsă parcă din poveștile copilăriei noastre. Un bărbat a venit la chilia sfântului cu soția sa, care era, aparent, transformată în cal. Nu mai avea înfățișare omenească, ci părea, bărbatului ei, celor din jur și inclusiv celorlalți monahi din mănăstire, un dobitoc, un cal. Se întâmplase în urma unei vrăji făcute de un alt bărbat care, cuprins de patimă trupească față de această femeie, a recurs la un vrăjitor egiptean cerându-i să facă ceva ca să o despartă de bărbatul ei. Și acela a lucrat în așa fel încât femeia a apărut bărbatului ei în chip de cal. Timp de trei zile nu a putut să-i dea nimic de mâncare, nici pentru oameni, nici pentru dobitoace. În această stare de disperare omul nostru ajunge la Cuviosul Macarie, cerându-i ajutorul. Însă reacția bătrânului este neașteptată. El zice tuturor: „sunteți cai voi, care aveți ochi de cai. Căci aceea este femeie, care n-a fost preschimbată decât pentru ochii celor amăgiți.” Iată, așadar,  femeia nu fusese transformată în cal! Însă, ce cumplit pentru acea femeie să treacă în privirea tuturor celorlalți drept cal, drept dobitoc! Luând apă și binecuvântând-o, Sfântul Cuvios Macarie cel Mare a turnat-o peste femeie, care a reapărut așa cum era celor din jur. De ce s-a întâmplat aceasta? Sfântul Macarie îi avertizează si le spune bărbatului si soției sale: aceasta s-a întâmplat deoarece ați stat cinci săptămâni departe de Biserică. De cinci săptămâni nu mai fuseseră la Liturghie, devenind vulnerabili în fața vrăjmașului mântuirii, în fața vrăjilor, în fața iluzionismelor. Cât trăim în realitate și cât trăim în propriile noastre amăgiri? Aceasta este o întrebare pe care trebuie să ne-o punem din ce în ce mai insistent, cu sinceritate, înaintea lui Dumnezeu. Și acest proces de a rămâne în realitate și de a nu ne lăsa scufundați în amăgire, se desăvârșește în Taina Pocăinței în Biserică, prin participarea concretă, existențială, la Sfânta Liturghie. Avem nevoie permanent de infuzii de har, avem nevoie permanent să ne spălăm ochii cu apa binecuvântată a Duhului Sfânt ce curge neîncetat în biserică, astfel încât să avem o privire curată, care să ne arate lucrurile așa cum sunt, nu așa cum ne închipuim noi sau, și mai rău, așa cum vrea vrăjmașul mântuirii, diavolul, să ni le înfățișeze.”

După slujbă ierarhul a botezat o fetiță din comunitate. Copilașii, după ce s-au împărtășit cu Sfintele Taine, au primit mai multe daruri din partea ierarhului iar credincioșii au primit iconițe.

Toți cei prezenți s-au închinat Icoanei Maicii Domnului „Cea de toți fericită”, păstrată în biserica românească din Haugesund, lăcaș care a fost achiziționat de la comunitatea norvegiană și a fost târnosit în toamna anului trecut.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.