PS Părinte Episcop Macarie: „Ortodoxia ne oferă tuturor cheile Împărăției”

with Niciun comentariu


Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat în aceste zile în vizită pastorală la românii din partea de sud-vest a Suediei. Sâmbătă, 16 martie 2019, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie și pomenirea pentru cei adormiți în parohia ortodoxă română din orașul suedez Borås, iar în Duminica Ortodoxiei, 17 martie 2019, Părintele Episcop Macarie a săvârșit în ajun Vecernia Mare iar dimineață Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Vasile în biserica românească din Göteborg.
Ierarhul a spovedit și a îndrumat duhovnicește numeroși credincioși. Copilașii prezenți la slujbă au primit din partea episcopului daruri iar adulții cărți de folos duhovnicesc și iconițe.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Macarie a transmis faptul că Ortodoxia se poate trăi pretutindeni, aceasta fiind viața firească în Hristos. „Ortodoxia nu reprezintă un set de reguli aplicabil doar într-un anumit spațiu și supus unor convenții. Ea se trăiește cu nădejde în viitorul eshatologic. Trebuie să fim încredințați de faptul că Ortodoxia ne oferă tuturor cheile Împărăției. În Ortodoxie avem nădejde în viitorul nostru” a mai spus ierarhul românilor din Scandinavia.

La finalul Liturghiei, episcopul și poporul dreptmăritor au cinstit Icoana Maicii Domnului „Potirul Nesecat”, păstrată în biserica parohială din Göteborg. 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.