Cinstirea Icoanei Maicii Domnului din Stockholm

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie: „Bunavestire este acel moment de răscruce, când Dumnezeu ne vorbește prin oameni sau prin împrejurări și ne înfățișează alegeri majore, grave, pe care le avem de făcut în viața noastră”

Marți, 28 martie 2017 Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Europei de Nord a săvârșit Slujba Privegherii de toată noaptea și Liturghia Darurilor înainte sfințite în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, fiind cinstită Icoana Maicii Domnului Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră menționată în această zi în calendarul ortodox. Ierarhul a fost înconjurat în slujirea euharistică de către preoții Toader Doroftei, Florin Balan, Dan Virgil Păcurar, diaconii Sorin Sîplăcan, Andrei Constantin și de enoriașii din Stockholm, Uppsala și Gävle.

Icoana Maicii Domnului Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră a fost pictată și așezată la Centrul Episcopal din Stockholm în anul 2016, unde în fiecare lună se săvârșește Slujba Privegherii de noapte fiind cinstită această icoană a Maicii Domnului prin care se împărtășește neîncetat har și bucurie.

Ierarhul a precizat, în cuvântul său de învățătură, că această icoană a Maicii Domnului Eu sunt cu voi și nimeni împotriva voastră își are originea în Rusia, fiind pictată la sfârșitul secolului al XIX prin purtarea de grijă a Sfântului Ioan de Kronstadt, care își îndemna ucenicii să se roage înaintea ei pentru mântuirea Rusiei. Preasfințitul Macarie i-a îndemnat pe închinători să se roage înaintea icoanei de la Stockholm, la rândul lor, pentru mântuirea Scandinaviei, pentru mântuirea României, pentru mântuirea lumii, arătând semnificația cinstirii acestei icoane după sărbătorirea Bunei Vestiri. 

„Bunavestire este orice moment crucial din viața noastră. Este acel moment de răscruce, când Dumnezeu ne vorbește prin oameni sau prin împrejurări și ne înfățișează alegeri majore, grave, pe care le avem de făcut în viața noastră. Ferice de cel care poate spune lui Dumnezeu, așa cum a spus Maica Domnului, Iată roaba sau Iată robul Domnului, fie mie după voia Ta. Ferice, pentru că printr-un astfel de răspuns, vom avea parte cu toții de viața și harul lui Dumnezeu. Sunt de plâns, sunt de compătimit cei care, neînțelegând, sau nevoind, întorc privirea și îi spun îngerului și lui Dumnezeu să se ducă de la ei. Dacă refuzăm Bunavestire, dăm afară din casa și din viața noastră îngerul și îi spunem nu lui Dumnezeu. Știm că Maica Domnului a răspuns Arhanghelului Gavriil: „Fie mie după cuvântul tău”. A primit binecuvântarea și, totodată, porunca Domnului și a acceptat voia Lui. Această deschidere, receptivitate, încredere a Sfintei Fecioare în Dumnezeu a făcut posibilă lucrarea Întrupării. Bunavestire nu este  posibilă fără participarea vie, intenționată, conștientă a Maicii Domnului. Vedem cu câtă discreție și delicatețe procedează Dumnezeu, cu câtă grijă de a nu-i încălca libertatea se înfățișează înaintea unei tinere fecioare, care nu devine un „instrument” al acestui eveniment mântuitor, ci devine împreună-lucrătoare cu Dumnezeu. Face ascultare, însă în acest sens profund de libertate și încredere, nu într-un sens de obediență oarbă” a mai spus ierarhul.

 În aceste zile Părintele Episcop Macarie îi vizitează în capitala Suediei și în împrejurimi, la domiciliu și în spitale, pe cei bolnavi și însingurați.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.