Rugăciune către Sfântul Macarie Alexandrinul, alcătuită și rostită de PS Părinte Episcop Macarie, Vejle-Kolding, Danemarca, 19 ianuarie 2020

with Niciun comentariu

Rugăciune către Sfântul Cuvios Macarie Alexandrinul, pentru dobândirea smereniei și dragostei față de aproapele (a Episcopului Macarie Drăgoi)


Sfinte Macarie din Alexandria, dascăl al ascezei, rugăciunii și iubirii frățești, luminează cugetele noastre cu harul rugăciunilor tale. Ajută neputinței și necredinței noastre. Sfinte al lui Dumnezeu, din bogăția darurilor pe care le-ai dobândit de la Hristos, adapă și sufletele noastre însetate de cer. Scapă-ne de uneltirile diavolești. Luminează-ne întunericul. Risipește neștiința noastră. Scoate-ne din amorțirea sufletului și din nepăsare. Străpunge inimile noastre cu boldul gândului aducerii aminte de ceasul morții.
Vino degrabă în ajutor, ca să nu ne adâncim în groapa patimilor. Arată-ne nouă calea cea îngustă și mântuitoare și păzește-ne de căile cele largi și îmbietoare ale pierzării. Fii nouă sfetnic, întărire și mijlocitor către Hristos, Dumnezeul nostru. Învață-ne, Sfinte Părinte, ca, urmând pildei Domnului nostru, să lăsăm deoparte voia noastră, pentru voia fratelui. Cu dragostea ajută-ne să câștigăm pe aproapele. Cu smerenia să slujim semenilor, ca să împlinim Evanghelia lui Hristos. De întâietățile cele lumești depărtează gândul și dorirea noastră. De deșertăciunea slavei omenești vindecă năzuința noastră. De otrava iubirii de arginți păzește inimile noastre. De grijile lumești cele multe izbăvește-ne pe noi. Astfel ca, din toate părțile cu rugăciunile tale fiind îngrădiți, de săgețile vrăjmașilor mântuirii să ne izbăvim până întru sfârșit. Amin.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.