Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord și-a încheiat vizita pastorală în Norvegia, 5-7 noiembrie 2010

with Niciun comentariu

În zilele de 5-7 noiembrie 2010, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a efectuat o vizită pastorală în Norvegia.

Vineri, 5 noiembrie, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a participat la vernisajul expoziției de fotografie cu tema: „Credința întrupată. Mănăstirile românești și viețuitorii lor”, care a avut loc la sediul Ambasadei României din Oslo. Cu acest prilej au luat cuvântul Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord, Cristian Istrate, ambasadorul României în Regatul Norvegiei, europarlamentarul român Petru Luhan și artistul fotograf norvegian Jens Eldøy, realizatorul fotografiilor din expoziție. Această manifestare din capitala Norvegiei a fost organizată de Ambasada României în Regatul Norvegiei și de Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord. Imagini de la acest eveniment puteţi  găsi aici.

Sâmbătă, 6 noiembrie, Episcopul românilor din Europa de Nord a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți, în oraşul Ålesund din Norvegia, cu prilejul inaugurării nou înființatei parohii ortodoxe române din această localitate cu hramul Sfinţii Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel. După Liturghie și Slujba pomenirii celor adormiți, a fost organizată tradiționala agapă frățească. Imagini de la acest eveniment puteşi găsi aici.

Duminică, 7 noiembrie, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie, împreună cu un sobor de preoți, în Parohia Ortodoxă Română Învierea Domnului și Sfinții Mucenici Ioan Valahul și Halvard Norvegianul din Oslo. După slujbă, la invitația Centrul de tineret Sfântul Voievod Ștefan cel Mare, filiala Oslo, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a susținut conferința cu tema: „Tinerii și cultura credinței”.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.