Centrul de Pelerinaje „Sfântul Cuvios Antipa de la Calapodești” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariu

La inițiativa și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, a luat ființă, în cadrul Episcopiei, Centrul de pelerinaje Sfântul Cuvios Antipa de la Calapodești al cărui obiectiv este acela de a facilita credincioșilor ortodocși români, aflați în țările scandinave, vizitarea Locurilor Sfinte ale Ortodoxiei, realizarea unor frumoase legături de suflet între ei, cunoașterea și aprofundarea tradițiilor și locurilor ortodoxe românești, precum și implicarea credincioșilor noștri în mărturisirea frumuseților oferite de destinațiile spirituale și duhovnicești. Prin intermediul acestui Centru de pelerinaj, credincioșii ortodocși români din Scandinavia pot participa la pelerinaje de zidire duhovnicească la diferite mănăstiri și locuri încărcate de sfințenie și istorie din România, Grecia, Sfântul Munte Athos, precum și la Locurile Sfinte din Israel. În pelerinajele lor duhovnicești, pelerinii vor beneficia de asistență religioasă oferită de către un preot însoțitor și de o prezentare amănunțită cu privire la destinația pelerinajelor.

Date de contact:

Adresă: Hässlingbyvägen 7 136 91 Haninge – Stockholm, Suedia

Telefon fix: + 46 853 035 600

Fax: + 46 853 035 601

E-mail: pelerinaje@episcopiascandinavia.se

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.