SLUJIRILE LITURGICE ALE PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP MACARIE ÎN PERIOADA 15-29 MAI 2022

with Niciun comentariu

Duminică, 15 mai 2022Împreună cu Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va sluji la sfințirea străvechii biserici a Mănăstirii Frumoasa din Iași.

Luni, 16 mai 2022-Sfinții Cuvioși Sila, Paisie și Natan de la Sihăstria Putnei. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va sluji în Mănăstirea Sihăstria Putnei, jud. Suceava, împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop-Vicar Damaschin Dorneanul, Sfânta Liturghie Arhierească de hram și Slujba Parastasului pentru vrednicul de pomenire Arhiepiscop Pimen, la doi ani de la trecerea sa la veșnicele lăcașuri.

Sâmbătă, 21 mai 2022-Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena. Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Paraclis Episcopal din Göteborg, Regatul Suediei.Adresa bisericii: Matteus Kapelle Västraberravnings-platsen, Sannaplan 3, Göteborg

Duminică, 22 mai 2022,Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:30, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Paraclis Episcopal din Copenhaga, Regatul Danemarcei.Adresa bisericii: Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund Gentofte, Copenhaga

Joi, 26 mai 2022,Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm.Adresa Centrului Episcopal: Hässlingbyvägen 7, 137 95, Osterhaninge

Sâmbătă, 28 mai 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10.00, Sfânta Liturghie Arhierească în Parohia Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Luminează întunericul sufletelor noastre”, Sfinţii Voievozi Ştefan cel Mare, Neagoe Basarab şi Regele Martir Olav al Norvegiei” din Trondheim, Regatul Norvegiei. Adresa bisericii:Stavne Kapell,Osloveien 155D, 7019, Trondheim

Duminică, 29 mai 2022,Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Paraclis Episcopal din Oslo, Regatul Norvegiei.Adresa bisericii: Voksen kapell, Jarbakken 7, 0767 Oslo

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.