Colindând românii din Insulele Feroe

with Niciun comentariu

În aceste zile am colindat cu bucurie pe frații noștri din Insulele Feroe. A fost o misiune de suflet, pe parcursul căreia am cercetat mica, dar binecuvântata comunitate de români. Le mulțumesc gazdelor noastre pentru entuziasmul și căldura cu care ne-au deschis ușile caselor și inimilor lor, primind vestea cea minunată a Nașterii Mântuitorului. Avem nevoie de cât mai multe astfel de punți între noi, insule de românitate și ortodoxie de pe marea cea mare a străinătății, care să fie legate între ele de fapte de iubire și frățietate întru Hristos. Așa să ne ajute Dumnezeu!

Cu binecuvântări și gânduri de bine,
al Vostru Frate, Prieten și Părinte Episcop pelerin,
Macarie al Episcopiei Europei de Nord

Torshavn, 20 decembrie 2018

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.