PS Episcop Macarie: „Biserica este arca salvării identității noastre în străinătate”

with Niciun comentariu

 

În prima duminică a Postului Nașterii Domnului, 18 noiembrie 2018, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din capitala Norvegiei, Oslo, săvârșind Sfânta Liturghie în biserica parohială.

În cadrul slujbei, a fost citită Pastorala Sfântului Sinod la prima duminică a Postului Nașterii Domnului. Credincioșii prezenți s-au închinat icoanei Maicii Domnului – Grabnic Ascultătoarea, care se păstrează în biserica parohială din Oslo.

 

În cuvântul său de învățătură Episcopul Macarie a spus: „Scandinavia a fost creștinată, acum mai bine de un mileniu, foarte anevoios și cu bogate roade martirice. Valul reformei protestante și apoi cel al secularizării din epoca noastră au decreștinat cumplit aceste țări, într-o măsură pe care noi, răsăritenii, o înțelegem cu greu. Suntem în fața unei realități dureroase: noi românii suntem dispuși, la începutul integrării noastre în noua țară, să sacrificăm totul și suntem adesea în pericolul de a ne pierde identitatea și credința „lucrătoare prin iubire” (Galateni 5, 6). Este o realitate dureroasă asupra căreia am atras atenția de multe ori. Da, suntem recunoscători țărilor care ne găzduiesc pentru că am găsit în ele o infrastructură bine pusă la punct, care ne ajută să ne desfășurăm misiunea, apreciem buna rânduială, seriozitatea, punctualitatea, simțul civic sau spiritul de voluntariat al popoarelor care ne-au adoptat, însă afirm cu convingere: românii din diaspora își cultivă ethosul și pacea lăuntrică numai în măsura în care își păstrează vie credința. Pentru noi, prima generație care trăim în alte părți ale Europei, poate că această realitate nu este atât de evidentă. Dar observați cu atenție cât de greu este pentru copiii noștri să trăiască între două lumi. Așadar, Biserica este arca salvării identității noastre în străinătate! Doar în felul acesta vom putea să împlinim cuvântul Evangheliei: „Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri” (Matei 5, 16), oferind o bună și dreaptă mărturie celor cu care conviețuim aici, departe. Unii dintre aceștia s-au și convertit, devenind în Biserica noastră drepmăritoare împreună cetățeni cu sfinții și casnici ai lui Dumnezeu” (Efeseni 2, 19), a spus Preasfințitul Macarie.

 

La finalul slujbei, ierarhul s-a întâlnit cu tinerii din Centrul pentru Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” filiala Oslo, pe care i-a binecuvântat și încurajat în frumoasele activități social-filantropice și culturale pe care le desfășoară în perioada postului Nașterii Domnului.

 

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.