Canonul Cel Mare în paraclisul Centrului eparhial din Stockholm

with Niciun comentariu

Miercuri, 6 aprilie 2011, Preasfințitul Episcop Macarie al Europei de Nord a săvârșit de la orele 18.00, Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul în paraclisul  cu hramul Sfântul Apostol Andrei și Sfinții Voievozi Români de la Centrul eparhial din Stockholm. În cadrul slujbei s-a citit şi viaţa Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca.

În cuvântul său de învățătură,  Preasfințitul Episcop Macarie a arătat credincioșilor semnficația Slujbei Deniei Canonului Mare și a prezentat viața Sfintei Maria Egipteanca, care din desfrânată, prin căință, asceză și rugăciune, a devenit mireasă a lui Hristos, odrăslind tuturor roadele lucrării ei sfinte.

Vineri, 8 aprilie 2011, Preasfințitul Episcop Macarie al Europei de Nord va sâvârși Denia Acatistului Născătoarei de Dumnezeu în parohia ortodoxă română cu hramul Sfinţii Martiri și Mărturisitori Năsăudeni din localitatea Sölvesborg, Suedia.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.