Daruri de Crăciun din Episcopia Europei de Nord pentru copiii nevoiași de la Valea Plopului, jud. Prahova

with Niciun comentariu


Daruri de Crăciun din Episcopia Europei de Nord pentru copiii nevoiași de la Valea Plopului, jud. Prahova

Voluntarii „Centrului pentru tineret Sfântul Ștefan cel Mare al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord” (CTSM) – filialele Aalesund (Norvegia), Göteborg (Suedia) și Copenhaga (Danemarca) s-au mobilizat exemplar și au dus la bun sfârșit și în acest an proiectul caritabil din Postul Crăciunului, devenit deja o frumoasă tradiție a CTSM înainte de marele Praznic al Nașterii Domnului.

Prin implicarea directă a Preasfințitului Părinte Episcop Macarie Drăgoi, a preoților și credincioșilor din Episcopia noastră a Europei de Nord, în acest an 2020, beneficiarii proiectului au fost copiii din Valea Plopului, jud. Prahova, aflați în grija inimosului Părinte Nicolae Tănase, care au primit din Scandinavia aproape două sute de cutii cu mai multe cadouri ce conțin articole de îmbrăcăminte de iarnă, jocuri educative, dulciuri și altele.

Acest proiect, coordonat de tânăra Roxana Abuzatoaie din Norvegia, este unul din numeroasele proiecte sociale desfășurate, cu ajutorul Preamilostivului Dumnezeu, la nivelul Episcopiei Europei de Nord. Mai multe detalii despre acestea puteți afla pe site-ul nostru:  https://episcopiascandinavia.se (secțiunea Filantropie), iar dacă aveți întrebări le puteți adresa direct responsabililor cu aceste proiecte pe adresa: filantropie@episcopiascandinavia.se

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.