Arhimandritul Zaharia Zaharou a susținut două conferințe la Copenhaga

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, împreună cu Preasfințiții Părinți Benedict Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului și Damaschin Dorneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților și cu soborul de preoți și diaconi din România și din țările scandinave, a săvârșit în Duminica a 30-a după Rusalii, 26 noiembrie 2023, Sfânta Liturghie Arhierească, oaspetele eparhiei fiind și Arhimandritul Zaharia Zaharou, duhovnicul Mănăstirii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Essex, Anglia, căruia i s-a conferit ieri de către chiriarh, Ordinul „Crucea Nordului”. Tot ieri, ucenicul Sfântului Cuvios Sofronie Saharov, îmbunătățitul Părinte Zaharia a susținut după slujbă conferința cu tema: „Preoția și Sfânta Liturghie”, iar astăzi a rostit la slujbă omilia, urmată, după amiază, de conferința cu tema: „Menirea omului de a deveni templu al Duhului Sfânt”. Răspunsurile la Sfânta Liturghie precum și un buchet de colinde străvechi de la poalele Munților Țibleș, au fost oferite de colindătorii care au venit din satul natal al Preasfințitului Macarie, din localitatea năsăudeană Spermezeu, însoțiți de Preotul Paroh Ioan-Simeon Buta, de primarul Sorin Hognogi și de viceprimarul Alexandru Vidican.

Mâine, luni, 27 noiembrie 2023, Sfânta Liturghie Arhierească va fi săvârșită, începând cu ora 09.30, în Biserica Românească „Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni” din orașul Sölvesborg, în partea de sud-est a Regatului Suediei.

+63

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.