Apelul Episcopului Macarie în cazul Smicală: Este esenţial să deblocăm această situaţie dramatică (preluare Basilica.ro)

with Niciun comentariu

Episcopul Macarie al Europei de Nord a lansat luni un apel pentru „deblocarea situaţiei dramatice” în care se află Camelia Smicală, doctorul român din Finlanda care de câţiva ani nu reuşeşte să fie din nou alături de copiii ei.

Preasfinţia Sa a liturghisit la hramul Parohiei româneşti „Sfinții Ierarhi Ansgar, Rimbert și Uni, Apostolii Nordului” din Roskilde, Danemarca, unde a readus în atenţie drama acestei mame.


Cazul doamnei Camelia-Mihaela Smicală a fost foarte mediatizat, iar Episcopul Macarie a fost alături de familia afectată încă de la începutul ivirii acestei despărţiri dintre mamă şi copii.

„Ne rugăm în continuare Preamilostivului Dumnezeu, Maicii Domnului și tuturor Sfinților să îi lumineze pe cei care trebuie și sunt obligați să ia hotărârile drepte și umane în acest caz dramatic”, a mai spus ierarhul.

Cei doi copii, Maria şi Mihai, se află în custodia Protecţiei Copilului din Finlanda.

Pentru a veni în ajutorul familiei greu încercate, Preasfințitul Părinte Macarie va oficia miercuri, 5 februarie, în Paraclisul Centrului Eparhial din Stockholm, Slujba Acatistului Maicii Domnului „Bucuria tuturor celor necăjiți”.

La momentul de rugăciune va participa şi Camelia-Mihaela Smicală care va purta după slujbă un dialog cu cei prezenți.

Preluare basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.