A fost sfinţită prima biserică ortodoxă românească din Regatul Norvegiei

with Niciun comentariu

În cadrul vizitei IPS Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei, în Episcopia Europei de Nord, la invitaţia PS Părinte Macarie al Europei de Nord, duminică, 22 septembrie 2019, IPS Părinte Teofan, împreună cu IPS Părinte Serafim, Mitropolitul Europei Centrale şi de Nord şi PS Părinte Macarie, au sfinţit prima biserică ortodoxă românească din Regatul Norvegiei, în fiordul Haugesund. Lăcașul a fost construit în urmă cu o sută de ani, fiind achiziționat de parohia românească din localitate.

Biserica are ca hram cinstirea icoanei Maicii Domnului cea de toţi fericită, fiind ocrotită, de asemenea, de către Sfinții Cuvioși Macarie cel Mare şi Macarie Alexandrinul. Târnosirea bisericii a fost urmată de slujirea Sfintei Liturghii, unde, alături de arhierei, au slujit şi preoţii și diaconii români din Regatul Norvegiei. Răspunsurile la strană au fost date de către membrii grupului de muzică bizantină „Anastasios” din Târgu Mureș.

Parohia a fost înfiinţată prin Decizia nr. 42 din data de 26 martie 2013, a Părintelui Episcop Macarie, iar în data de 4 mai 2014 a fost încredinţată spre păstorire preotului Dumitru Valeriu Chiorbeja. Catapeteasma bisericii este din lemn de paltin, lucrată de Liviu Lupescu, Ion Lupu şi Nicolae Tudosia din Bistrița, jud. Neamț, după planurile zugravului Mihai Coman din Bucureşti.

Pericopa din Sfânta Evanghelie a fost tâlcuită de către IPS Părinte Teofan, care a subliniat că biserica sfinţită astăzi trebuie să fie pentru românii ortododocși de aici o adevărată legătură cu Hristos, cu Biserica Sa, cu ţara şi, în acelaşi timp, corabie a călătoriei lor spre Împărăţia Cerurilor „Doar Biserica poate oferi creştinilor mijloacele prin care aceştia pot rezista cântecului sirenelor care îi cheamă spre obţinerea de averi, putere şi plăceri vătămătoare ale sufletului, împiedicându-i să sesizeze profunzimea lucrurilor, împiedicându-i pescuiască la adânc”, a spus IPS Teofan.

De asemenea, IPS Serafim în cuvântul său de învăţătură, înainte de împărtăşirea credincioşilor, a arătat elementele care sudează o comunitate şi faptul că oamenii au nevoie de cuvânt viu, cuvânt pe care îl găsesc în Biserica lui Hristos.

PS Părinte Episcop Macarie și preotul paroh Valeriu Dumitru au adus cuvenitele mulțumiri oaspeților pelerini atât la slujba din biserică, cât și la agapa creștină.

Foto credit: Valentin Debu

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.