Adunarea Eparhială a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord

with Niciun comentariu

Mărturie de ortodoxie românească în Ținuturile Nordice. Adunarea Eparhială a Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord 

Părintele Episcop Macarie: „Prezența noastră în Ținuturile Nordice trebuie să fie un prilej constant de mărturie a ortodoxiei românești”

Sâmbătă, 28 ianuarie 2017, Părinte Episcop Macarie Drăgoi a prezidat Adunarea Eparhială a Episcopiei Ortodoxe Românea Europei de Nord, în cadrul căreia s-a dezbătut activitatea misionară pe anul 2016. Evenimentul a avut loc după săvârșirea Dumnezeieștii Liturghii și a slujbei de Te Deum de către un sobor de slujitori, avându-l în frunte pe Preasfințitul Macarie.

Ierarhul a spus cu acest prilej: „Prezența noastră în ținuturile nordice trebuie să fie un prilej constant de mărturie a ortodoxiei românești, obiectivele generale ale Episcopiei noastre rămân, pe de o parte, păstrarea unității de credință și de neam în comunitățile și familiile diasporei românești și, pe de altă parte, împărtășirea credinței ortodoxe și a valorilor naționale neamurilor nordice. Între marile provocări care au marcat comunitățile românești din aceste ținuturi în 2016, cea mai însemnată dintre acestea a fost, desigur, criza separărilor forțate a copiilor din familiile Nan și Bodnariu. Ne-am implicat intens în aceste cazuri, oferind asistență personală duhovnicească părinților îndurerați, participând la protestele publice de solidarizare cu familiile nedreptățite, luând atitudine și dând mărturie despre realitatea familiei ca singurul mediu de creștere al copiilor. Anul care tocmai a trecut a fost unul intens din punct de vedere misionar, cu provocări majore, care, cu ajutorul lui Dumnezeu, au fost depășite. Pentru anul următor o prioritate o va constitui accentul pus pe viața în Biserică sau viața duhovnicească, drept singura temelie nemincinoasă a vieții familiale și comunitare” a precizat Preasfințitul Macarie.

O atenție deosebită în misiunea scandinavă se acordă tinerilor. În acest sens, Episcopia Europei de Nord a realizat, prin Centrul de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”, mai multe evenimente și întâlniri dedicate tinerilor, prin care aceștia au putut socializa și s-au putut recrea într-un mediu prielnic vârstei lor. Preasfințitul Macarie a subliniat și în cuvânt, în mai multe ocazii, necesitatea ca Biserica să facă misiune cu și pentru tineri, aceasta nefiind o opțiune, ci o necesitate.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.