Acțiune caritabilă în Episcopia Europei de Nord pentru copiii din Basarabia

with Niciun comentariu

Duminică, 11 noiembrie 2018, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat în mijlocul românilor din capitala regatului danez, Copenhaga. Cu acest prilej ierarhul român a săvârșit Sfânta Liturghie, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. La Sfânta Liturghie au participat o serie de invitați: domnul ambasador Alexandru-Mihai Grădinar împreună cu familia domniei sale, dar și distinsa doamnă a cântecului popular bucovinean, Sofia Vicoveanca, care, la invitația Ambasadei României în Danemarca, a susținut, în cursul serii de duminică, un recital de cântec tradițional și poezie în capitala daneză. La finalul slujbei, părintele episcop a hirotesit întru protoierei pe preotul Mihai-Marius Hornicar pentru Protopopiatul Ortodox Român de Roskilde-Odense și preotul Octavian- Horațiu Mureșan pentru Protopopiatul Ortodox Român de Copenhaga.

În cuvântul de învățătură, ierarhul a făcut o paralelă între lucrarea samarineanului milostiv și chemarea noastră de a fi mâna vindecătoare întinsă aproapelui nostru aflat în suferință. Cu acest prilej, Preasfințitul Macarie a anunțat lansarea proiectului „Să ne bucurăm de Nașterea Domnului – Darul din cutia de pantofi, 2018”, o colaborarea dintre Centrul pentru tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” (CTSM) al Episcopiei Europei de Nord și Misiunea Socială „Diaconia” a Mitropoliei Basarabiei (Republica Moldova).

Așa cum sugerează titlul campaniei, programul filantropic este construit în jurul ideii ca fiecare destinatar al proiectului, în cazul nostru copilașii basarabeni cu posibilități financiar reduse, să primească o cutie de pantofi frumos ambalată în care găsește diferite surprize: jucării, dulciuri, rechizite, produse de îngrijire corporală, mici articole de îmbrăcăminte și o notă personală din partea expeditorului.

La finalul slujbei din această duminică, după ce s-au împărtășit cu Sfintele Taine, toți copiii au primit din partea părintelui episcop daruri, iar credincioșilor le-au fost oferite iconițe și cărți de folos duhovnicesc.

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.