Liturghie arhierească în Duminica Floriilor, 17 aprilie 2022, la Vejle în Regatul Danemarcei

with Niciun comentariu

În duminica Floriilor, 17 aprilie 2022, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Peninsula Iutlanda a Regatului Danemarcei. Cu acest prilej ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească a Marelui Ioan Gură de Aur în parohia „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Bucuria tuturor celor necăjiți*, Sfântul Ierarh Nifon al Constanțianei și Sfinții Cuvioși Macarie cel Mare și Macarie Alexandrinul” din Vejle.

La slujbă au fost prezenți și o parte din staff-ul echipei locale de fotbal Vejle Boldklub din prima divizie a campionatului danez, echipă cu o lungă tradiție în acest campionat național, reprezentată prin dl Marius Nicolae, directorul sportiv al echipei de fotbal din regatul danez. Preasfințitul Macarie i-a conferit dlui Nicolae medalia Centrului de tineret al Episcopiei Europei de Nord „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” iar ierarhul a primit din partea conducerii clubului de fotbal danez un tricou personalizat cu cifra 8 și o minge de fotbal, ambele cu autografele jucătorilor.

Foto credit: Oana Nechifor

Preluare video Trinitas TV

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.