Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a vizitat românii din Norvegia și Danemarca

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a vizitat românii din Norvegia și Danemarca. Ierarhul a precizat: Împreună cu frații preoți purtăm, asemenea Cuviosului Zosima, neîncetat pe brațele noastre Potirul Euharistic, chemându-i pe toți pentru a-și potoli foamea și setea de Dumnezeu.

Românii din Norvegia și din Danemarca au fost vizitați în perioada 31 martie-6 aprilie 2017 de Preasfințitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord. Ierarhul a adus cu sine în comunitățile românești icoanele relicvar ale Sfiților Ierarhi Necatrie de la Eghina și Dreptul Lazăr, cel înviat de Hristos a patra zi din morți, de la Centrul episcopal din Stockholm, la care credincioșii s-au putut închina pe parcursul slujbelor Liturghiei, Maslului și Acatistelor în cinstea Sfinților Necatrie și Lazăr.

După vizita în Regatul Norvegiei, în comunitățile parohiale din Haugesund, Førde, Bergen și Oslo ierarhul și-a continuat misiunea în partea de nord a Regatului danez, în Peninsula Iutlanda, unde funcționează o mănăstire românească și mai multe parohii românești. Ierarhul înconjurat de către preoți și diaconi a slujit în Danemarca în Mănăstirea românească  „Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan Iacob de la Neamț” din Ikast și în parohiile din Aarhus, Ikast, Kolding-Fredericea și Copenhaga.

Sfânta Liturghie a constituit pentru mulți dintre enoriași și prilejul mult așteptat de a se spovedi la ierarh și a se împărtăși cu Sfintele Taine. În cuvintele de învățătură, Părintele Episcop Macarie le-a arătat păstoriților săi că misiunea clericilor în spațiul scandinav se aseamănă cu cea a Cuviosului Zosima, care mergea prin pustie pentru a-i duce Sfânta Împărtășanie Cuvioasei Maria Egipteanca.

„Împreună cu frații preoți purtăm, asemenea Cuviosului Zosima, neîncetat pe brațele noastre Potirul Euharistic, chemându-i pe toți pentru a-și potoli foamea și setea de Dumnezeu. Cutreierăm această pustie scandinavă așa cum a cutreierat-o odinioară Cuviosul Zosima, întâlnindu-i pe cei care fac roade vrednice de pocaință. De aceea, o avem ca pildă de pocăință pe Sfânta Cuvioasă Maria Egipteanca, care dintr-o preadesfrânată a devenit fecioară înțeleaptă. Și noi trebuie să ne asemănăm Cuvioasei Maria Egipteanca, devenind fecioare înțelepte și purtând pe brațele noastre candelele cu untdelemnul cel curat în arderea noastră pentru Hristos, Mirele Bisericii” a spus ierarhul la Liturghia săvârșită în Bergen, la Poarta Fiordurilor de pe coasta de vest a Norvegiei, în Duminica Sfintei Maria Egipteanca, 2 aprilie 2017.

La Haugesund și Bergen, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a sfințit câte o icoană pictată a Sfântului Efrem cel Nou, pe care le-a dăruit bisericilor parohiale.

Cu prilejul vizitei sale pastorale ierarhul s-a oprit la maternitățile din Bergen, Norvegia și Roskilde, Danemarca, binecuvântând pruncii nou născuți în familiile tinerilor români. Pe parcursul acestor zile de slujire misionară, episcopul din țările nordice a coordonat cercurile pastorale și a purtat dialoguri ziditoare cu tinerii din filialele Centrului pentru Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.