PS Episcop Macarie: „Vine ceasul când măștile vor cădea și adevărul va ieși la iveală”

with Niciun comentariu


În aceste zile Preasfințitul Părinte Episcop Macarie s-a aflat în mijlocul credincioșilor din insula suedeză Gotland și din Stockholm.

Duminică, 3 martie 2019, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie în mica comunitate ortodoxă românească ocrotită de Sfântul Ierarh Nicolae din localitatea Visby, din insula Gotland. Cei prezenți la slujbă au fost întăriți duhovnicește de către ierarh primind mai multe daruri și cărți de folos duhovnicesc. Luni și marți, 4 și 5 martie 2019, părintele episcop a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, hirotonind în treapta preoției pe tinerii diaconi Daniel Florea și Andrei Cojocariu care vor sluji în parohiile românești din insula daneză Funen, în orașele Odense și Svendborg.

În cuvântul de învățătură Preasfințitul Macarie a spus că pericopa evanghelică a Înfricoșătoarei Judecăți ne pune în fața realității ultime a vieții noastre: „Căci vine ceasul când toate acestea din jurul nostru care par a fi esențiale se vor sfârși, când cele efemere ale lumii vor pieri, când măștile vor cădea și adevărul va ieși la iveală. Când faptele vor vorbi pentru noi, iar noi nu vom avea cuvânt de îndreptățire sau nevoie să explicăm ceva. Va vorbi doar conștiința noastră. Acela este „momentul adevărului”, în care se hotărăște veșnicia noastră. Dacă am fi conștienți de importanța acestui „moment al adevărului” oare am mai alerga după atâta zădărnicii cu care ne umflăm mintea și ne irosim sufletul? Oare am mai asculta atâtea voci înșelătoare? Oare ne-am mai bate joc de sufletul nostru făcând lucruri de rușine? Cu siguranță că nu. Am sta treji, priveghind, căci sfârșitul vine ca un fur, adică vine pe neașteptate, punându-ne în fața propriei vieți și a propriilor șanse pe care singuri ni le dăm pentru mântuire” a spus episcopul românilor din Europa de Nord.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.