PS Episcop Macarie: „Suntem de prea multe ori niște fii risipitori în această lume risipitoare”

with Niciun comentariu


În aceste zile Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române se află în vizită pastorală la românii din Norvegia. Sâmbătă, 23 februarie 2019, ierarhul a slujit Sfânta Liturghie cu pomenirea celor adormiși în capitala Regatului Norvegiei, Oslo iar duminică, 24 februarie 2019 a slujit Sfânta Liturghie în parohia românească din Trondheim.

La ambele slujiri s-au împărtășit mulți copilași, aceștia bucurându-se și de darurile primite din partea părintelui episcop. Credincioșii prezenți la slujbă au primit mai multe cărți de folos duhovnicesc, iar câteva familii au fost vizitate de ierarh la domiciliu, aducându-le mângâiere și încurajare.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Macarie s-a referit la înțelesurile Parabolei fiului risipitor, citită din Evangelia după Luca în această a doua duminică din perioada Triodului: „Și noi suntem de prea multe ori niște fii risipitori în această lume risipitoare. Având darul credinței adevărate, având parte de însuși Mântuitorul Iisus Hristos, Dumnezeul nostru, Alfa și Omega, având parte de o țară binecuvântată, frumoasă și bogată, iată-ne, risipiți în întreaga lume. Iată-ne, alergând fără odihnă după roșcovele unei societăți globalizate de consum, iată-ne, pradă tuturor stihiilor nevăzute care bântuie și schimonosesc fața umanității. Așa cum ne îndemna vrednicul de pomenire Părintele nostru Mitropolit Bartolomeu: nu este important că am plecat în străinătate, important este să ne întoarcem și să nu murim rătăcind prin străinătăți, neținând seama de faptul că avem un părinte iubitor care ne așteaptă acasă cu brațele deschise. Doamne, ce mare bucurie ar fi pentru Tine ca noi să ne venim în fire, să ne întoarcem întru pocăință, duhovnicește, către Tine, să prețuim cu adevărat darurile cu care ne-ai înzestrat și moștenirea noastră să ne-o redai întreagă, ca și cum nu am fi cheltui-o în zadarnica noastră zbatere și alegare!” a mai spus episcopul românilor ortodocși din Europa de Nord.

În aceste zile Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române se află în vizită pastorală la românii din Norvegia.

Sâmbătă, 23 februarie 2019, ierarhul a slujit Sfânta Liturghie cu pomenirea celor adormți în capitala Regatului Norvegiei, Oslo iar duminică, 24 februarie 2019 a slujit Sfânta Liturghie în parohia românească din Trondheim.

La ambele slujiri s-au împărtășit mulți copilași, aceștia bucurându-se și de darurile primite din partea părintelui episcop. Credincioșii prezenți la slujbă au primit mai multe cărți de folos duhovnicesc, iar câteva familii au fost vizitate de ierarh la domiciliu, aducându-le mângâiere și încurajare.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Macarie s-a referit la înțelesurile Parabolei fiului risipitor, citită din Evanghelia după Luca în această a doua duminică din perioada Triodului: „Și noi suntem de prea multe ori niște fii risipitori în această lume risipitoare. Având darul credinței adevărate, având parte de însuși Mântuitorul Iisus Hristos, Dumnezeul nostru, Alfa și Omega, având parte de o țară binecuvântată, frumoasă și bogată, iată-ne, risipiți în întreaga lume. Iată-ne, alergând fără odihnă după roșcovele unei societăți globalizate de consum, iată-ne, pradă tuturor stihiilor nevăzute care bântuie și schimonosesc fața umanității. Așa cum ne îndemna vrednicul de pomenire Părintele nostru Mitropolit Bartolomeu: nu este important că am plecat în străinătate, important este să ne întoarcem și să nu murim rătăcind prin străinătăți, neținând seama de faptul că avem un părinte iubitor care ne așteaptă acasă cu brațele deschise. Doamne, ce mare bucurie ar fi pentru Tine ca noi să ne venim în fire, să ne întoarcem întru pocăință, duhovnicește, către Tine, să prețuim cu adevărat darurile cu care ne-ai înzestrat și moștenirea noastră să ne-o redai întreagă, ca și cum nu am fi cheltui-o în zadarnica noastră zbatere și alegare!” a mai spus episcopul românilor ortodocși din Europa de Nord.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.