Vă invităm să participați la manifestările spirituale și culturale dedicate satului românesc la Stockholm și Jönköping (Suedia), 3-5 octombrie 2019

with Niciun comentariu


În contextul „Anului Omagial al satului românesc în Patriarhia Română”, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord organizează în orașele suedeze Stockholm și Jönköping, în zilele de 3-5 octombrie 2019, o serie de manifestări științifice, culturale și artistice.

Evenimentele debutează joi, 3 octombrie, începând cu ora 18.00, la sediul ICR Stockholm, cu expoziția „Chipul satului românesc”, demers ce reunește lucrările a 14 fotografi pasionați de tradițiile și valorile românești regăsite în zonele rurale ale țării noastre. Manifestarea este organizată de Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord și ICR Stockholm, în parteneriat cu agenția de ştiri Basilica și Ambasada României în Regatul Suediei. Expoziţia va fi deschisă de luni până vineri în perioada: 3 octombrie-13 decembrie 2019.

În continuare, vineri, 4 octombrie, sunteți așteptați în biserica parohiei ortodoxe române din Jönköping (adresa: Ceciliavägen 20, 553 10 Jönköping), unde, începând cu ora 18.00, se vor desfășura lucrările Simpozionului internațional „Biserica Ortodoxă și comorile satului românesc: credință, limbă, tradiții”.

Ziua de Sâmbătă, 5 octombrie, va debuta, în biserica parohială, cu Sfânta Liturghie Arhierească cu ocazia hramului parohiei. Slujba va fi oficiată, începând cu ora 10.00. După amiază, de la ora 15.30, în sala Bibliotecii orașului (adresa: Dag Hammarskjölds plats 1, 553 22 Jönköping), veți avea ocazia să luați parte la un program artistic susținut de tineri din comunitate și de maestrul Grigore Leșe.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.