Vă invităm să participați la manifestările spirituale și culturale dedicate satului românesc la Stockholm și Jönköping (Suedia), 3-5 octombrie 2019

with Niciun comentariu


În contextul „Anului Omagial al satului românesc în Patriarhia Română”, Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord organizează în orașele suedeze Stockholm și Jönköping, în zilele de 3-5 octombrie 2019, o serie de manifestări științifice, culturale și artistice.

Evenimentele debutează joi, 3 octombrie, începând cu ora 18.00, la sediul ICR Stockholm, cu expoziția „Chipul satului românesc”, demers ce reunește lucrările a 14 fotografi pasionați de tradițiile și valorile românești regăsite în zonele rurale ale țării noastre. Manifestarea este organizată de Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord și ICR Stockholm, în parteneriat cu agenția de ştiri Basilica și Ambasada României în Regatul Suediei. Expoziţia va fi deschisă de luni până vineri în perioada: 3 octombrie-13 decembrie 2019.

În continuare, vineri, 4 octombrie, sunteți așteptați în biserica parohiei ortodoxe române din Jönköping (adresa: Ceciliavägen 20, 553 10 Jönköping), unde, începând cu ora 18.00, se vor desfășura lucrările Simpozionului internațional „Biserica Ortodoxă și comorile satului românesc: credință, limbă, tradiții”.

Ziua de Sâmbătă, 5 octombrie, va debuta, în biserica parohială, cu Sfânta Liturghie Arhierească cu ocazia hramului parohiei. Slujba va fi oficiată, începând cu ora 10.00. După amiază, de la ora 15.30, în sala Bibliotecii orașului (adresa: Dag Hammarskjölds plats 1, 553 22 Jönköping), veți avea ocazia să luați parte la un program artistic susținut de tineri din comunitate și de maestrul Grigore Leșe.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.