„Uniți prin cruce și tricolor” – proiect catehetic digital în Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului și Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord

with Niciun comentariu

În contextul Anului omagial al pastoraţiei românilor din afara României, centrele pentru tineret ale parohiilor ortodoxe din Copenhaga (Danemarca), Helsingborg (Suedia) și Iclod (România) au organizat în seara zilei de 28 martie 2021, în mediul online, proiectul catehetic intitulat „Uniți prin cruce și tricolor”.

Evenimentul a debutat cu o scurtă trecere în revistă a activităților cu tinerii și a specificului misiunii fiecărei parohiei, prezentare făcută de către preoții coordonatori ai grupelor de tineri: pr. Nicolae Claudiu Herinean (Iclod), pr. Octavian Horațiu Mureșan (Helsingborg) și pr. Andrei Ovidiu Sofa (Copenhaga).

Apoi, participanții din cele trei țări au avut posibilitatea să schimbe experiențe și să-și împărtășească gânduri în cadrul mai restrâns al grupelor de lucru în care a fost împărțită întreaga audiență. Discuțiile au fost foarte apreciate, tinerii din Scandinavia având ocazia să afle de la colegii din România (și vice-versa) cum se desfășoară procesul educațional acum în timp de pandemie și care sunt soluțiile dar și provocările cu care se confruntă fiecare parohie datorită situației actuale din lume.

Punctul culminant al întâlnirii a fost însă concursul interactiv pe teme biblice și liturgice având ca laitmotiv „Viața creștinului în Postul Mare”. Căștigătorii concursului, Ioan și Ștefan Fizeșan (elevi în ciclul primar în Helsingborg, Suedia) au răspuns corect la cele mai multe întrebări și în cel mai scurt timp. 

Seara s-a încheiat după ce participanții și-au împărtășit aprecierea față de această inițiativă și impresiile pozitive vis a vis de dialogurile purtate. Organizatorii, pe lângă cuvântul de rămas bun și rugăciunea de final și-au exprimat și ei dorința puternică de a continua proiectul în format digital și în vacanța de vară și de ce nu, dacă împrejurările permit, încununarea activităților cu o întâlnire de grup, față către față.      

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.