„Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale” (Psalmul 41, 9), spune psalmistul dând glas sufletului care tânjește după Dumnezeul Cel Viu. De vom răspunde acestei chemări, de vom urma glasul conștiinței și dorul inimii după Creator, atunci sufletele noastre vor fi „albe ca zăpada de pe Selmon.” (Psalmul 67, 15)…

with Niciun comentariu


„Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale” (Psalmul 41, 9), spune psalmistul dând glas sufletului care tânjește după Dumnezeul Cel Viu. De vom răspunde acestei chemări, de vom urma glasul conștiinței și dorul inimii după Creator, atunci sufletele noastre vor fi „albe ca zăpada de pe Selmon.” (Psalmul 67, 15) Să nu întârziem, iubite frate și iubită soră, să dăm ghes tânjirii lăuntrice după Hristos, să nu amânăm pocăința, ci în acest răstimp care încă mai este, să ne lucrăm mântuirea!

Cu binecuvântări și bune doriri, al vostru frate,
prieten și părinte episcop pelerin

+Macarie

din ținutul muntos al Norvegiei, 25 iunie 2021

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.