Străbătând ținutul muntos din nordul îndepărtat al Norvegiei înspre bisericuța Sfântului Trifon, cuviosul rus care i-a adus pe laponii din aceste ținuturi la lumina cunoștinței adevărului în secolul al XVI-lea…

with Niciun comentariu

Străbătând ținutul muntos din nordul îndepărtat al Norvegiei înspre bisericuța Sfântului Trifon, cuviosul rus care i-a adus pe laponii din aceste ținuturi la lumina cunoștinței adevărului în secolul al XVI-lea. Pe traseu întâlnim și renii lui Moș Crăciun care trăiesc aici în turmă, căutând pășuni și izvoare cu care să-și potolească setea. Iată-i bucurându-se de pajiștea hrănitoare și odihnindu-se. Iată-ne și pe noi, împreună-călători prin această viață, rugându-ne Preamilostivului Dumnezeu să ne sălășluiască la loc de pășune și să ne hrănească la apa odihnei (Psalm 22, 2). 

Cu binecuvântare și rugăciune, al vostru prieten, frate și părinte episcop pelerin,

+Macarie

14 iunie 2021

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.