SLUJIRILE MISIONARE ȘI LITURGICE ALE PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP MACARIE ÎN ZILELE 9-12 MARTIE 2023

with Niciun comentariu

Joi, 9 martie 2023 – Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Andrei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 18:00, Slujba Pavacerniței în Catedrala Mitropolitană din Cluj și va rosti un cuvânt de învățătură.

De la ora 20:00 va susține Conferința cu tema: „Înțelepciunea bătrâneții, tinerețea crucii”, în Aula Magna a Facultății de Teologie din Cluj, str. Episcop Nicolae Ivan fn, cartierul Mărăști.

Sâmbătă, 11 martie 2023

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească cu Pomenirea celor adormiți în Biserica parohială din satul său natal Spermezeu, județul Bistrița-Năsăud.

Duminica a 2-a din Post a Sfântului Grigorie Palama, 12 martie 2023

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Irineu, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica „Tuturor Sfinților” din localitatea Bistra Mureșului, Protopopiatul Reghin.

De la ora 16:00, în incinta Sălii Festive E-MOL din Morăreni, județul Mureș, va susține Conferința cu tema: „Plete cărunte, inimi creștine tinere”. Intrarea liberă.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.