SLUJIRILE LITURGICE ALE PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP MACARIE ÎN LUNA IUNIE 2022

with Niciun comentariu

SLUJIRILE LITURGICE ALE PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP MACARIE ÎN LUNA IUNIE 2022

Joi, 2 iunie-2022 – Înălțarea Domnului

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Paraclis Episcopal din Göteborg, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: Matteus Kapelle Västraberravnings-platsen, Sannaplan 3, Göteborg

Sâmbătă, 4 iunie 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească de hram în Biserica Parohiei „Sfinţii Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel și Sfintele Mironosițe Maria și Marta, surorile Dreptului Lazăr” din Ålesund, Regatul Norvegiei.

Adresa bisericii: Kirkegata 33A, Ålesund

Duminică, 5 iunie 2022 – Duminica Sfinților Părinți de la Sinodul I Ecumenic

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie în Biserica Parohială „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Primitoarea Streinilor* și Sfintele Muceniţe Filofteia de la Argeş, Tatiana de la Craiova şi Suniva de la Selja” din Bergen, Regatul Norvegiei.

Adresa bisericii: Brattholmen 35, 5350, Bergen

Luni, 6 iunie 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm.

Adresa: Hasslingbyvagen 7, 137 95 – Osterhaninge

Sâmbătă-Duminică-Luni / 11-12-13 iunie 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va participa și va sluji în sobor de arhierei cu prilejul Sfințirii Altarului Bisericii „Pogorârea Sfântului Duh și Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din Viena și a inaugurării magazinului bisericesc și a biroului de pelerinaje.

Adresa bisericii:Bruno-Marek-Allee 7b 1020 Wien

Duminică, 19 iunie 2022 – Duminica tuturor Sfinților

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Parohială „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Hrănitoarea cu lapte* și Sfinții Martiri Năsăudeni: Atanasie din Bichigiu, Vasile din Mocod, Grigore din Zagra și Vasile din Telciu” din Sölvesborg, Regatul Suediei.

Adresa bisericii: Bancks Väg 4 294 35 Sölvesborg

Vineri. 24 iunie 2022 – Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:30, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Paraclis Episcopal din Copenhaga, Regatul Danemarcei.

Adresa bisericii: Kollegievej 2, 2920 Charlottenlund Gentofte, Copenhaga.

Sâmbătă, 25 iunie 2022

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va participa la un pelerinaj pe Insula Bornholm înconjurat de cler și popor, unde va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica Misiunii „Sfânta Mare Muceniță Marina” din Bornholm, Regatul Danemarcei.

Adresa bisericii: Gregersgade 12, 3720 Aakirkeby

Duminică, 26 iunie 2022 – Duminica Sfinților Români

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească de hram în Biserica Parohială „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Potolește întristările noastre*, Sfinții Români și Sfinții Ierarhi Ansgar, Rimbert și Uni, Apostolii Nordului” din Roskilde, Regatul Danemarcei.

Adresa bisericii: Jernbanevej 57, 4340 Tølløse

Miercuri, 29 iunie 2022 – Sfinții Apostoli Petru și Pavel

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Iustin, Episcopul Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, Sfânta Liturghie Arhierească de hram în Mănăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Bixad, jud. Satu-Mare.

Joi, 30 iunie 2022 – Soborul Sfinților 12 Apostoli

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Iustin, Episcopul Episcopiei Maramureșului și Sătmarului, Sfânta Liturghie Arhierească de hram în Mănăstirea „Soborul Sfinților 12 Apostoli” din Bârsana, jud. Maramureș.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.