Praznicul Bobotezei la Marea Baltică

with Niciun comentariu

Joi, 6 Ianuarie 2011, de Praznicul Botezului Domnului, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a oficiat împreună cu un sobor de preoţi Sfânta Liturghie în biserica Parohiei Ortodoxe Române Sfânta Treime și Sfântul Prooroc Ioan Botezătorul din Stockholm.

În cadrul Liturghiei, după rugăciunea amvonului, s-a organizat o procesiune în apropierea bisericii, pe țărmul Mării Baltice, unde s-a săvârşit slujba cea mare de sfinţire a apei şi au fost binecuvântaţi credincioşii cu Aghiasma Mare. La final, potrivit Tradiţiei ortodoxe, arhiereul a aruncat Sfânta Cruce în apă, fiind ridicată de unul dintre cei trei enoriaşi din comunitate care s-au oferit să intre în apă pentru a împlini acest gest liturgic, primind din partea Preasfințitului Macarie mai multe daruri.

Acum doi ani Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a săvârşit de Bobotează aceeaşi rânduială, în mijlocul credincioşilor Parohiei Ortodoxe Române Pogorârea Sfântului Duh din orașul Göteborg, Suedia, pe ţărmul Mării Nordului, iar anul trecut s-a organizat aceeași procesiune la Parohia Ortodoxă Română Adormirea Maicii Domnului din Stockholm-Bredäng.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.