SLUJIRILE LITURGICE ALE PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP MACARIE ÎN LUNA AUGUST 2022

with Niciun comentariu

SLUJIRILE LITURGICE ALE PREASFINȚITULUI PĂRINTE EPISCOP MACARIE ÎN LUNA AUGUST 2022

Joi, 4 august 2022Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Paraclisul Mănăstirii „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului * Împărăteasa Milostivă pe tron*, Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan Iacob de la Neamț” din Ikast, Regatul Danemarcei.Adresa mănăstirii: Bygaden 7, 7430, Ikast

Vineri, 5 august 2022-Înainte-prăznuirea Schimbării la Față a Domnului și Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la NeamțPreasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească de hram în Parohia Cinstirea Icoanei Maicii Domnului „Stăpâna Insulei Funen”, Schimbarea la Faţă şi Sfinţii Cuvioşi Dimitrie cel Nou din Basarabi şi Ioan Iacob de la Neamț” din Odense, Regatul Danemarcei.Adresa bisericii: Møllevænget 2, 5610 Assens

Sâmbătă, 6 august-Schimbarea la Față a DomnuluiCu binecuvântarea PS Sofronie, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:30, Sfânta Liturghie Arhierească în Mănăstirea „Sfânta Cruce” din Oradea.Adresa mănăstirii: Strada Făcliei 24A, Oradea

Duminică, 7 august 2022Cu binecuvântarea IPS Andrei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:30, Sfânta Liturghie Arhierească de hram în biserica parohială din satul său natal, Spermezeu, județul Bistrița-Năsăud.După amiază, începând cu ora 18:00 Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși Paraclisul Maicii Domnului și va participa la Programul duhovnicesc de pricesne în Biserica de la Coroana din municipiul Bistrița, județul Bistrița-Năsăud.

Duminică, 14 august 2022Cu binecuvântarea IPS Andrei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:30, Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din cimitirul cartierului clujean Mănăștur

.Luni, 15 august-Adormirea Maicii DomnuluiCu binecuvântarea IPS Andrei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:30, Sfânta Liturghie Arhierească de hram în Mănăstirea Rebra-Parva, județul Bistrița-Năsăud.

Marți, 16 august- Sfinții Martiri BrâncoveniPreasfințitul Părinte Episcop Macarie va sluji în sobor de arhierei, începând cu ora 09:30, la Sfânta Liturghie Arhierească de hram în Mănăstirea Hurezi, județul Vâlcea.

Duminică, 21 august 2022Cu binecuvântarea IPS Ioachim, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească și o va boteza pe fetița preotului Marin-Constantin și a prezbiterei Cătălina Ciumașu din Danemarca, în Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului” din Giurgeni, Arhiepiscopia Romanului.

Sâmbăta, 27 august 2022Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 09:00, Sfânta Liturghie Arhierească și Taina Botezului în Parohia „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Povățuitoarea copiilor*, Sfinții Trei Ierarhi si Soborul Sfintilor Mitropoliți ai Țării Românești” din Uppsala, Regatul Suediei.Adresa bisericii: Ulleråkervägen nr. 40 A, Uppsala

Duminică, 28 august 2022Preasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Parohia „Cinstirea Icoanei Maicii Domnului *Alăptătoarea* de la Țibleș, Sfinţii Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel și Sfintele Mironosițe Maria și Marta, surorile Dreptului Lazăr” din Ålesund, Regatul Norvegiei.Adresa bisericii: Kirkegata 33A, Ålesund

Luni, 29 august 2022-Tăierea Capului Sfântului Proroc Ioan BotezătorulPreasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Regatul Suediei.Adresa Centrului Episcopal: Hässlingbyvägen 7, 137 95, Osterhaninge

Marți, 30 august 2022-Sfinții Ierarhi Varlaam, Mitropolitul Moldovei și Ioan de la Râșca și SecuPreasfințitul Părinte Episcop Macarie va săvârși, începând cu ora 10:00, Sfânta Liturghie Arhierească și Taina Botezului în Paraclisul Centrului Episcopal din Stockholm, Regatul Suediei.Adresa Centrului Episcopal: Hässlingbyvägen 7, 137 95, Osterhaninge

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.