Aniversare centenară la Stockholm

with Niciun comentariu

Preasfinţitul Părinte Dr Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a săvârşit astăzi 27 septembrie 2008, Slujba de Te Deum cu prilejul aniversării uneia dintre bunele enoriaşe din comunitatea românească din Stockholm, Elena Simionescu, care a împlinit astăzi vârsta de 100 de ani. Cu această ocazie, Preasfinţia Sa, dimpreună cu toţi cei prezenţi la acest moment aniversar, au înălţat rugăciuni de mulţumire către Dumnezeul Cel Atotputernic, Izvorul şi Stăpânul vieţii, de la Care se pogoară „toată darea cea bună şi tot darul desăvârşit”. Preasfinţitul Părinte Macarie a adresat sărbătoritei  alese urări şi din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel al României şi şi-a exprimat bucuria şi emoţia de a putea fi părtaş la această sărbătoare, arătând că ziua de naştere a fiecăruia dintre noi este un prilej binecuvântat care ne îndeamnă să înţelegem marele dar al vieţii, să-i mulţumim Bunului Dumnezeu pentru că existăm şi să sporim în comuniunea dragostei şi a recunoştinţei pentru toate binefacerile Lui revărsate asupra noastră. A oferit apoi în dar Doamnei Elena, o icoană a Maicii Domnului, pictată în atelierele uneia dintre mănăstirile noastre din România.

Elena Simionescu s-a născut la 27 septembrie 1908 în localitatea Broscari, jud. Mehedinţi, este soţia regretatului compozitor Constantin V. Simionescu, provine dintr-o familie cu o bogată tradiţie preoţească, iar de peste 25 de ani locuieşte în capitala Suediei.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.