Praznicul Bobotezei la Marea Baltică, 6 ianuarie 2010

with Niciun comentariu

Miercuri, 6 Ianuarie 2010, de Praznicul Botezului Domnului, Preasfinţitul Părinte Macarie Drăgoi, Episcopul Europei de Nord, a slujit împreună cu un sobor de preoţi Dumnezeiasca Liturghie în biserica Parohiei Ortodoxe Române „Adormirea Maicii Domnului” din Stockholm.

În cadrul Liturghiei, după rugăciunea amvonului, s-a organizat o procesiune în apropierea bisericii, la marginea lacurilor care au ieşire la Marea Baltică, unde s-a săvârşit slujba de sfinţire a apei şi au fost binecuvântaţi credincioşii cu Aghiasma Mare. La final, potrivit Tradiţiei ortodoxe, arhiereul a aruncat Sfânta Cruce în apă, fiind ridicată de unul dintre cei doi enoriaşi din comunitate care au intrat în apă pentru a împlini acest gest liturgic, primind fiecare din partea Preasfinţitului Macarie câte o icoană. Anul trecut Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a săvârşit de Bobotează aceeaşi rânduială, în mijlocul credincioşilor din Göteborg, Suedia, pe ţărmul Mării Nordului.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie a vorbit şi despre faptul că aruncarea şi scoaterea crucii din apă la Praznicul Botezului Domnului, semnifică intrarea şi ieşirea lui Hristos din apa Iordanului pe care o sfinţeşte cu propriul Său trup. Apa fiind seva universului şi a tuturor elementelor cosmice, întregul univers primeşte sfinţirea după cum arată şi una dintre cântările praznicului: Hristos S-a botezat, El iese din apă şi odată cu el purifică o lume întreagă.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.