Slujiri ale Preasfințitului Părinte Episcop Macarie în Suedia și Norvegia. Ierarhul român a avertizat cu privire la gârbovirea omului produsă de dependența de noile tehnologii

with Niciun comentariu

 

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a continuat slujirile misionare în rândul românilor din Suedia și Norvegia, pregătind duhovnicește comunitățile de credincioși pentru marele praznic al Nașterii Domnului. Celebrările au fost precedate de vizitarea familiilor cu copii și a credincioșilor dornici de spovedanie și îndrumare duhovnicească. În cadrul slujirilor euharistice s-au săvârșit slujbe de pomenire pentru odihna sufletului Regelui Mihai al României, trecut în aceste zile la veșnicele lăcașuri.

Astfel, miercuri, 6 decembrie 2017, de sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, Părintele Episcop Macarie a slujit Dumnezeiasca Liturghie în biserica parohiei românești „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Stockholm. Joi, 7 decembrie, Preasfințitul Macarie a dedicat ziua întâlnirii cu pensionari români din capitala Suediei, în cadrul programului pastoral dedicat de ierarh persoanelor vârstnice din eparhia sa. Preasfințitul Macarie a dialogat și a încurajat vârstnicii români, interesându-se de problemele lor specifice. În noaptea de joi spre vineri, părintele episcop a săvârșit, cu participarea credincioșilor din Stockholm, privegherea de toată noaptea în Paraclisul Centrului Episcopal.

În zilele de vineri și sâmbătă, 8-9 decembrie 2017, Preasfințitul Macarie s-a aflat pe coasta de vest a Norvegiei, în fiordurile din jurul orașului Førde. Episcopul român a vizitat la domiciliu tinerele familii cu copii, primind apoi la mărturisire credincioșii români. Sâmbătă, 9 decembrie 2017, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu preotul Andrei Marius Pop, după care a împărțit daruri și binecuvântări copilașilor, colindând împreună cu copiii și enoriașii în cadrul agapei creștine.

Duminică, 10 decembrie, Preasfințitul Macarie s-a aflat la „Poarta Fiordurilor” în mijlocul comunității de români din Bergen, Norvegia. În cadrul Liturghiei, săvârșită împreună cu un sobor de preoți și diaconi, ierarhul a făcut trimitere la minunea tămăduirii de Hristos a femeii gârbove, relatată în evanghelia duminicală. Părintele Episcop Macarie a îndemnat credincioșii să evite înrobirea și gârbovirea produsă de dependența de noile tehnologii, avertizând în mod special necesitatea protejării copiilor de influența lor nocivă. „Aproape că nu mai vedem cerul și nu mai vedem chipul semenului de lângă noi, nici măcar chipul celor din familia noastră, de când au apărut aceste dispozitive inteligente, telefoane, tablete, laptopuri. Am devenit robii unei tehnologii care a știut să inventeze un jug aparent atractiv, antrenant, dar deloc blând și nicidecum ușor, ci dimpotrivă, un jug care gârbovește prin depersonalizare și dependență și care ne văduvește de comuniunea reală, de bucuria firească, înlocuindu-le cu simulacre virtuale care duc, mai ales în cazul copiilor și adolescenților, la afecțiuni sau chiar boli psihologice. Să avem acest curaj de a ne lăsa la o parte telefoanele și tabletele, de a ieși din ceea ce cineva a numit ”peștera digitală” și să ne îndreptăm mintea noastră către cele cerești și către cele reale, către Dumnezeu și către aproapele”, a subliniat părintele episcop.

La sfârșitul Liturghiei, ierarhul român a binecuvântat cu mici daruri copilașii prezenți apoi a colindat împreună cu cei mici și cu enoriașii, ajunși la slujbă de la distanțe de sute de kilometri pentru spovednie și pentru cuminecarea cu Trupul și Sângele Domnului în așteptarea Marelui Praznic al Nașterii Domnului.

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.