Sfințirea bisericii românești din Bergen, Norvegia, 3 octombrie 2021

with Niciun comentariuDuminică, 03 octombrie 2021 (a XIX-a după Rusalii – Predica de pe munte – iubirea vrăjmașilor), la invitația Preasfințitului Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord și a părintelui Pop Andrei Marius, paroh al comunității române din Bergen, Preasfințitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului împreună cu o Delegație Eparhială alcătuită din Arhid. Teodosie Bud, consilier economic, Pr. Andrei Emil Pop, inspector bisericesc și Arhid. Vlad Verdeș, inspector eparhial pentru catehizarea tineretului, s-a aflat în mijlocul comunității românești ai Parohiei Ortodoxe Române cu hramurile „Sfintele Mucenițe Filofteia de la Curtea de Argeș Argeș, Tatiana de la Craiova și Sunniva din Bergen”, Norvegia.

Cu acest prilej, cei doi ierarhi au târnosit lăcașul de închinare după care au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie fiind înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, în prezența numeroșilor credincioși care au venit din Bergen și din împrejurimi pentru a participa la acest eveniment duhovnicesc.

La final, Preasfințitul Părinte Episcop Iustin a conferit părintelui paroh Pop Andrei Marius Ordinul Omagial „Justinian Arhiepiscopul” iar pentru Biblioteca inaugurată Medalia Omagială „Justinian Arhiepiscopul”.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord a conferit delegației maramureșene „Crucea Nordului”, cea mai înaltă distincție pentru clerici și mireni a Episcopiei Europei de Nord.

Parohia Ortodoxă Bergen este păstorită de către părintele Marius Andrei Pop, originar din comuna Recea, judetul Maramureș. Așezământul pastoral-cultural cuprinde biserica parohială, paraclisul de iarnă, sala socială și biblioteca inaugurată astăzi – „Mitropolit Bartolomeu Anania și Justinian Arhiepiscopul”. Amintim faptul că această bibliotecă a fost înființată printr-un proiect comun al Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului împreună cu Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare, prin implicarea Domnului Dr. Teodor Ardelean, directorul acestei biblioteci. Biblioteca însumează aproximativ 3000 de volume iar Proiectul Eparhial se numește „Cartea – lumină pentru comunitate”.

Arhid. Adrian Dobreanu

Responsabil comunicații media-online – Episcopia Maramureșului și Sătmarului

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.