Convorbiri duhovnicești cu tinerii despre Postul Mare

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a întâlnit vineri, 24 februarie 2017 în biserica parohiei românești Sfântul Gheorghe din Stockholm cu tinerii Centrului pentru tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”. Părintele Episcop Macarie a citit Acatistul Mântuitorului apoi a susținut cateheză dedicată Postului Mare. Preasfințitul Macarie a vorbit despre sensul nevoințelor din Postul Păresimilor, arătând că acestea nu sunt un scop în sine, ci o pregătire pentru Înviere. Convorbirile au decurs într-o atmosferă de deschidere și sinceritate, ierarhul răspunzând întrebărilor tinerilor și problemelor puse de aceștia. La finalul întâlnirii, participanții au degustat bucate tradiționale de lăsatul secului.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.