Sfântul Cuvios Daniil Sihastrul sărbătorit în parohia ortodoxă română din orașul Jönköping, Suedia, 18 decembrie 2010

with Niciun comentariu

Sâmbătă, 18 decembrie 2010, cu prilejul sărbătoririi Sfântului Cuvios Daniil Sihastrul, Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a oficiat Sfânta Liturghie în filia Hillerstorp a Parohiei Ortodoxe Române Acoperământul Maicii Domnului şi Sfinţii Cuvioşi Daniil Sihastrul şi Paisie de la Neamţ din oraşul Jönköping, Suedia. În cuvântul de învăţătură Preasfinţitul Macarie le-a vorbit celor prezenţi despre Sfântul Cuvios Daniil Sihastrul, ca model de rugăciune şi postire. La slujbă au participat numeroşi credincioşi români, însă şi reprezentanţi ai comunităţii luterane din localitate iar Preasfinţitul Părinte Episcop Macarie le-a mulţumit pentru sprijinul acordat parohiei ortodoxe române, în mod deosebit pentru biserica oferită în care românii îşi pot desfăşura lucrarea pastorală şi misionară.

După Liturghie, Grupul Coral „Credo” al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord a susţinut un concert de colinde iar copiii din comunitate au primit daruri din partea ierarhului lor. De la ora 17.00, Preasfinţitul Macarie, împreună cu un sobor de preoţi, a săvârşit Taina Sfântului Maslu în biserica centrală a parohiei ortodoxe române din oraşul Jönköping.

Imagini de la acest eveniment puteţi găsi aici.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.