Episcopia Europei de Nord și-a cinstit ocrotitorul

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Europei de Nord, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a săvârșit, astăzi, 30 noiembrie 2022, Dumnezeiasca Liturghie Arhierească de hram la Centrul Episcopal din Stockholm, fiind prăznuit Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul României și al Episcopiei Europei de Nord. În cadrul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie l-a hirotonit întru preot pe diaconul Gabriel Alexe, slujitor în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din capitala suedeză. Părintele Toader Doroftei i-a oferit chiriarhului Engolpionul cu Icoana Maicii Domnului „Oranta (Rugătoarea)” ce a aparținut vrednicului de pomenire Mitropolit grec Pavlos al Scandinaviei.

Video Trinitas TV

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.