Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei la Copenhaga, cu participarea Preasfinţitului Părinte Ciprian Câmpineanul, Episcop-Vicar Patriarhal, delegatul Preafericitului Părinte Daniel, Patriaruhul Bisericii Ortodoxe Române

with Niciun comentariu

Duminică 29 noiembrie 2009, în biserica Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Maicii Domnului şi Sfinţii Cuvioşi Nicodim cel Sfinţit de la Tismana şi Grigorie Decapolitul” din Copenhaga, am oficiat Sfânta Liturghie de PS Macarie împreună cu Preasfinţitul Părinte Ciprian Câmpineanul, Episcop-Vicar Patriarhal, delegatul Preafericitului Părinte Daniel, fiind înconjuraţi de un sobor de preoţi ortodocşi români, sârbi şi danezi, cu prilejul manifestărilor închinate Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord.

Preasfinţitul Părinte Ciprian Câmpineanul, Episcop-Vicar Patriarhal, a dat o dimensiune aparte acestor evenimente și a prezentat mesajul de binecuvântare transmis de către Preafericitul Părinte Daniel, care a adus multă bucurie în inimile celor prezenţi.

La slujbă a participat şi Excelenţa Sa Domnul Alexandru Victor Micula, Ambasadorul României în Regatul Danemarcei, alături de un mare număr de credincioşi români, suedezi şi danezi, veniţi din mai multe oraşe din Danemarca şi Suedia. După Sfânta Liturghie, toți credincioșii prezenți s-au închinat moaștelor Sfântului Apostol Andrei, care se păstrează în biserica romano-catolică ce găzduiește parohia ortodoxă română din capitala regatului Danemarcei, iar apoi s-a organizat o agapă frățească cu mâncăruri tradiționale românești de post.

Luni, 30 noiembrie 2009 Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Europei de Nord a asistat împreună cu Preasfințitul Părinte Episcop Ciprian la Dumnezeiasca Liturghie tot în parohia ortodoxă română din Copenhaga, iar seara, cei doi ierarhi au participat la recepţia de la Ambasada României din Regatul Danemarcei,  cu ocazia sărbătorii Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României, și a Zilei Naționale, alături de foarte mulți români, din Copenhaga și împrejurimi.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.