Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord anunță cu multă tristețe vestea trecerii fulgerătoare din această viață, în data de 1 februarie 2019, în urma unui tragic accident rutier, a Părintelui Milică Văsuianu, preotul paroh al parohiei ortodoxe române din orașul Växjö, Suedia

with Niciun comentariu

Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord anunță cu multă tristețe vestea trecerii fulgerătoare din această viață, în data de 1 februarie 2019, în urma unui tragic accident rutier, a Părintelui Milică Văsuianu, preotul paroh al parohiei ortodoxe române din orașul Växjö, Suedia. Cei care l-au cunoscut își vor aminti de sfinția sa ca de un preot și duhovnic jertfelnic, pregătit mereu să ofere tuturor ajutor, edificând turma încredințată lui spre păstorire mai ales prin propriul exemplu: de modestie, slujire altruistă și misiune dezinteresată.
În aceste momente de grea încercare, gândurile noastre se îndreaptă mai întâi către familia îndoliată. Împreună cu preoții și credincioșii Episcopiei noastre, rugăm pe Mântuitorul Hristos cel întâmpinat la Templu de către Dreptul Simeon să așeze sufletul slujitorului său Preotul Milică în locașurile veșnice unde toți drepții se împărtășesc neîncetat de lumina, pacea și iubirea Preasfintei Treimi.
Veșnica lui pomenire din neam în neam!
Cu părintești condoleanțe și binecuvântare pentru familia și comunitatea îndoliată,
+ Părintele Episcop Macarie

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.