Rugăciune către Sfintele Mucenițe Perpetua și Felicitas, pentru împreună-mărturisire în vremuri de încercare a credinței (a Episcopului Macarie Drăgoi)

with Niciun comentariu

Sfintelor Mucenițe Perpetua și Felicitas, care împreună cu tinerii: Satirie, Saturnin, Secundulie și Revocat ați pătimit pentru Hristos, ajutați-ne și pe noi, creștinii din această arenă a încercărilor lumii de astăzi.

Sfintelor Mucenițe Perpetua și Felicitas, care împreună cu tinerii: Satirie, Saturnin, Secundulie și Revocat ați pătimit pentru Hristos, ajutați-ne și pe noi, creștinii din această arenă a încercărilor lumii de astăzi.

Sfântă Perpetua, arzând de dragostea lui Hristos, ai dorit să primești Botezul și nu te-ai lăsat înduplecată de rugămințile stăruitoare ale tatălui tău de a renunța la acest gând. Nimic nu te-a putut despărți de Hristos și, mamă de prunc mic fiind în chiar toiul chinurilor mucenicești, iubirea de mamă întru dragostea de Hristos și de veșnicie ai înrădăcinat.

Iar tu, Sfântă Felicitas, stăpânei tale, Perpetua, ai urmat și robia lumească ai prefăcut în libertate întru Hristos, multora pildă de tărie și de curaj făcându-te. Cu darul lui Dumnezeu, prietenia voastră întru împreună-pătimire pentru credință ați cultivat-o, cele firești ridicându-le la cele suprafirești și temnița întru palat transformând cu rugăciunile voastre și cu nădejdea că Domnul Iisus este Cel Care suferă în locul vostru.

Pentru aceasta, ne rugăm vouă, Sfintelor Mucenițe Perpetua și Felicitas, alături de Sfinții Mucenici împreună pătimitori cu voi, la Cartagina, Satirie, Saturnin, Secundulie și Revocat, să veniți întru ajutorul nostru, al celor care cu credință cinstim pomenirea voastră. Pe tinerele mame ocrotiți-le și către viața în Hristos povățuiți-le. Pe cei care înfruntă silniciile acestei lumi întăriți-i și cu dragostea pentru Evanghelie pecetluiți inimile lor. Prieteniile cele duhovnicești le păziți, spre slava lui Dumnezeu, iar, în ceasul încercării credinței noastre, grăbiți de ajutați nevolniciei noastre, ca și noi să dăm răspuns bun înaintea lui Dumnezeu și mântuire să dobândim. Amin.

Notă:
Sfintele Mucenițe Perpetua cu sclava ei, Felicitas, au fost mucenicite în anul 203, în Cartagina, împreună cu tinerii: Satirie, Saturnin, Secundulie și Revocat, fiind sărbătoriți pe 1 februarie.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.