Rugăciune către Sfântul Cuvios Sisoe cel Mare, pentru dobândirea pocăinței și a discernământului (a Episcopului Macarie Drăgoi)

with Niciun comentariu

Sfinte Sisoe cel Mare, cu înțelepciunea lui Dumnezeu te-ai împodobit și pe mulți creștini ai luminat cu pildele și cuvintele tale din Pateric, Părinte cuvioase. Pe cei începători ai povățuit, celor încercați tainele mântuirii ai deslușit, tuturor dascăl al neîncetatei pocăințe ai fost. Virtutea de căpătâi a creștinilor, discernământul, ai dobândit și, astfel, pe mulți, cu sfatul și rugăciunea, spre mântuire ai câștigat, învățându-ne că două lucruri sunt de trebuință celui care vrea să meargă pe calea mântuirii: nebizuirea pe sine și împreună-sfătuirea cu cei duhovnicești. Pentru aceasta, ne rugăm să ne luminezi să dobândim și noi pocăință și viață cuvioasă.

Sfinte Cuvioase Sisoe, întru multe feluri de nedumeriri ne aflăm și mulțimea ispitelor și a vicleniilor acestei lumi covârșește slaba noastră pricepere. De multe ori, nechibzuința ne împinge pe căi greșite, iar cele părute bune se adeveresc a fi cursă și împilare pentru noi și pentru cei ai noștri. De aceea, te rugăm pe tine, dascăle al înțelepciunii, să ne dai pricepere de sus la răscrucile vieții, să ne adeverești calea binecuvântată de Hristos în alegerile pe care le avem de făcut în această viață și din orbirea cea din mândrie și necurăție să ne izbăvești. Cuvânt bun dăruiește duhovnicilor noștri, ca prin ei să aflăm povățuire în Taina Spovedaniei. Astfel ca și noi, împreună cu toți cei ai noștri, să aflăm milă înaintea lui Dumnezeu și nevătămați să viețuim în această lume întru nădejdea Învierii. Amin.


Notă:
Sfântul Cuvios Sisoe cel Mare († 429) este sărbătorit pe 6 iulie.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.