Rugăciune către Sfântul Mucenic Bonifatie și Sfânta Cuvioasă Aglaia, pentru viață cuviincioasă și izbăvirea de patima beției și desfrânării (a Episcopului Macarie Drăgoi)

with Niciun comentariu

Sfinte Mucenice Bonifatie și Sfântă Cuvioasă Aglaia, dintru trai desfrânat și nelegiuit, întru mucenicie și cuvioșie ați urmat Mântuitorului, dintru cele rușinoase ale patimii beției și păcatelor trupești la cele slăvite și cerești v-ați ridicat. Dintru necredință și nepăsare de cele duhovnicești la luarea crucii lui Hristos ați purces.

De neam ales fiind Cuvioasă Aglaia și trăind în păcat cu robul tău Bonifatie, cel milostiv, dar încurcat cu multele patimi ale vorbăriei deșarte, beției și desfrânării, v-ați întors la Hristos. Și, dorind să vă pocăiți pentru viața deșănțată de mai înainte și să intrați în rânduiala cea bineplăcută lui Dumnezeu, ați ales să vă nevoiți, prețuind jertfa martirilor, căutând și îngropând moaștele lor ca pe un odor de mare preț. Plecând Sfântul Bonifatie să aducă osemintele sfinților ca binecuvântare, ți-a spus ție, stăpâna sa: „Primi-vei oare oasele mele, dacă nu mă voi învrednici să găsesc osemintele martirilor?”, neștiind că inspirate de Duhul Sfânt erau cuvintele lui. Astfel, după ce a mărturisit pe Stăpânul Hristos și a primit cununa muceniciei în țară îndepărtată, Sfântul Bonifatie s-a întors cu adevărat la tine, Sfântă Cuvioasă Aglaia, în chip de mucenic.

Pentru aceasta, vă chemăm întru ajutorul nostru, al celor care întru multe feluri de ispite și de slăbiciuni ne aflăm. De patimile stricăciunii ne izbăviți. Din robia beției scoateți-i pe cei căzuți. De desfrânare și preadesfrânare păziți pe tineri și pe cei căsătoriți. Pe cei care întru neorânduială trăiesc, întru cuviința Cununiei să îi treceți. Dați-ne tărie, Sfinților Bonifatie și Aglaia, ca de cele stricăcioase să ne desprindem și cu cele curate să ne împodobim, plinind cuvântul Evangheliei lui Hristos. Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi și întru dragostea cu care pe orice păcătos care se pocăiește îl primește și cununa sfințeniei i-o dăruiește. Sfinților Bonifatie și Aglaia, această puțină rugăciune a noastră întru pocăință să o primiți și înaintea Tronului Preamilostivului Dumnezeu mijlociți să ne ajute viața să ne-o schimbăm, credința să o mărturisim și buna cuviință să o păzim. Amin.

Notă:
Sclav al patriciei Aglaia, acesta trăia în păcat cu stăpâna sa. Bonifatie a fost trimis de Aglaia în Orient să aducă moaște de mucenici pentru închinare, iar prin Pronia lui Dumnezeu, s-a dăruit pe sine ca mucenic în Tars, în anul 290. Moaștele sale au fost aduse Aglaiei spre închinare, iar aceasta din urmă, shimbându-și viața, le-a așezat în biserica ridicată în cinstea Sfântului Bonifatie, pe locul palatului său de pe colina Aventino. Și astăzi, moaștele Sfântului Mucenic Bonifatie pot fi cinstite în biserica Ss. Alessio e Bonifacio din Roma. Sfântul Mucenic Bonifatie și Sfânta Cuvioasă Aglaia (care a devenit pustnică, după mucenicia Sfântului Bonifatie) sunt sărbătoriți la 19 decembrie.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.