Rugăciune către Sfântul Ierarh Nicolae al Mirelor Lichiei, pentru cei aflați în cumplita prostituție (a Episcopului Macarie Drăgoi)

with Niciun comentariu

Sfinte Ierarhe Nicolae, minunat ești în toată lumea pentru milele tale bogate și pentru multele tale faceri de bine. Cu nădejde ne aducem aminte de cum ai scăpat din primejdia unei vieți desfrânate pe cele trei tinere sărace pe care tatăl lor, deznădăjduit, cumplitei prostituții se gândea să le dea. Pentru aceasta, alergăm la sfântă icoana ta și ție, cu durere și lacrimi, ne rugăm: scapă din acest jug greu și rău pe cele și pe cei care au căzut în acest cumplit păcat din cauza sărăciei și a vicleniei răilor negustori de trupuri!

Caută, cercetează și ajută pe cei și pe cele care au ajuns, din felurite cauze, să-și vândă trupul, templul Duhului Sfânt, pentru câștig din plăceri rușinoase. Îndreaptă pe cei pe care-i bântuie gândul cel silnic, dăruindu-le lor cele de folos spre viață curată și căsătorie în cuviință! Ocrotește tinerele mlădițe care se află în primejdia de a fi murdărite și înghițite în mlaștina necurăției, ca, prin ajutorul tău, mulți să afle izbăvirea și îndreptarea vieții, spre mântuire și spre slava lui Dumnezeu! Amin.

Notă:
Sfântul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni († 345). În secolul al XI-lea, când Asia Mică era sub ocupație turcească, un grup de 62 de marinari din Italia au adus moaștele sale de la Mira Lichiei la Bari, la 9 mai 1089, fiind așezate sub altarul din cripta bisericii ridicată în cinstea Sfântului Nicolae, unde pot fi cinstite și astăzi. Este sărbătorit pe 6 decembrie, iar pe 9 mai se sărbătorește aducerea moaștelor sale la Bari.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.