Românii din Oslo au sărbătorit Odovania Botezului Domnului

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie la Oslo: „Un român care își uită originile va fi un înstrăinat, fără rădăcini, fără legături esențiale cu cei din neamul lui”

 

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord se află în aceste zile într-o vizită pastorală la românii din Norvegia. Fiind perioada prăznuirii Botezului Domnului, ierarhul a continuat să-i cerceteze și să-i sfințească cu Aghiasma Bobotezei pe păstoriții săi din Norvegia, vizitându-i la casele lor și în spitale.

Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, la Odovania Praznicului Botezului Domnului, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în biserica parohiei românești din Oslo, botezând și un copilaș într-o familie de tineri binecredincioși din cadrul comunității euharistice. Și de această dată, copilașii prezenți la slujbă au primit din partea ierarhului daruri. Acesta a avut o întâlnire cu părinții și dascălii de la școala parohială din Oslo, apreciind și încurajând activitățile duhovnicești și educative.

Părintele Episcop Macarie a spus în cuvântul său: „La această frumoasă sărbătoare, iată, am botezat și un copilaș din comunitatea noastră euharistică, încurajând astfel și nașterile trupești însă și renașterile duhovnicești, deoarece, în Taina Botezului fiecare dintre noi, fie că ne botezăm în pruncie, fie că ne botezăm la maturitate, renaștem în Hristos. Ne naștem cu o naștere istorică din părinții noștri, însă renaștem cu o naștere eternă din pântecele Maicii Biserici. Dobândim prin Botez cetățenia pentru Ierusalimul ceresc, pentru Împărăția Cerurilor. Noi știm aici în diaspora cât de greu obținem cetățenia sau rezidența, însă ne bucurăm că Hristos este atât de generos, ca un boier, atât de mărinimos și ne oferă, prin Botez, cetățenia regatului Său minunat, al Împărăției Cerurilor, al Ierusalimului ceresc. Dar odată cu această cetățenie a Ierusalimului ceresc trebuie să avem grijă să ne cultivăm și identitatea românească. Trebuie să fim buni creștini și buni români. În sensul acesta mi-l iau în ajutor pe Sfântul Cuvios Ioan Iacob Românul de la Iordan, care într-unul din poemele sale testament ne îndeamnă pe noi cei care viețuim departe de casă și de cei dragi, prin cuvintele: „Frați pribegi ai țării mele, / Rătăciți printre străini, / Nu uitați menirea voastră / De români și de creștini!”. Chiar dacă copiii ni se nasc în țară străină, încercăm, totuși, să îi facem să înțeleagă și să prețuiască faptul că sunt români, că au această calitate din naștere. Facem acesta pentru că înțelegem că un român care își uită originile nu va deveni niciodată suedez, sau norvegian, sau danez, ci va fi doar un înstrăinat, fără rădăcini, fără legături esențiale cu cei din neamul lui” a mai spus ierarhul.

În zilele următoare, Părintele Episcop Macarie se va afla în mijlocul românilor de pe coasta de vest a Norvegiei, vizitându-i pe cei bolnavi și însingurați, întărindu-i și mângâindu-i cu sfatul și rugăciunea.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.