Mesajul Preasfințitului Părinte Episcop Macarie Drăgoi la vernisajul expoziției „Chipul Satului românesc”, prezentată la Stockholm

with Niciun comentariu

Joi seara, 3 octombrie 2019, a avut loc la sediul Institutului Cultural Român din Stockholm vernisajul expoziției „Chipul Satului românesc”. 

Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie a adresat următorul mesaj:

„Mărturiile fotografice care alcătuiesc această expoziție surprind realitatea dinamică, dar și farmecul inegalabil al satului românesc. 

Satul se transformă, din ce în ce mai accelerat, ceea ce înseamnă că prima întrebare pe care trebuie să ne-o punem astăzi este: cât se păstrează și cât se pierde din civilizația țărănească românească?

Deplin conștienți că nu ne putem cantona într-o imagine idealizată și statică despre sat și despre țăranul român, considerăm, totodată, că există anumite date fundamentale ale acestei civilizații care merită prezervate, merită să ne luptăm pentru ele, pentru că ele reprezintă titlul nobiliar al neamului nostru.

 Veți vedea în aceste fotografii chipuri ale demnității care ne dau încredere că satul poate reînvia, chipuri ale nostalgiei care ne sfâșie inima amintind de bunii și străbunii noștri, chipuri ale nădejdii și curăției prin copiii de astăzi ai satului. 

Este o expoziție care nu ne poate lăsa indiferenți pentru că mulți dintre noi acolo ne avem rădăcinile, de acolo am plecat, și purtăm în lăuntrul nostru această chemare și memorie a casei părintești sau strămoșești în care am învățat, întâia oară, să fim oameni. 

Pentru noi, românii din diaspora, este o invitație de a păstra vie această memorie și de a o cultiva prin acțiune directă, prin implicare, pentru a ajuta la conștientizarea tuturor că la sate noi am dezvoltat de-a lungul timpului un mod de viețuire mai aproape de firea omului și de Dumnezeu”.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.