Preasfințitul Părinte Episcop Macarie în vizită la penitenciare și în comunitățile parohiale românești din Norvegia și Suedia

with Niciun comentariu

Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat, de sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi în mijlocul comunității de români din orașul suedez Uppsala.

Anterior, luni, 29 ianuarie 2018, Părintele Episcop Macarie a cercetat pe frații români din comunitatea parohială din Oslo și pe cei privați de libertate din penitenciarele din Oslo și împrejurimile capitalei Norvegiei. Ierarhul român a binecuvântat pe deținuții întâlniți și s-a rugat împreună cu aceștia pentru îndreptarea vieții și ușurarea necazurilor.

Marți, 30 ianuarie 2018, Preasfințitul Macarie a săvârșit Sfânta Liturghie de hram la parohia românească Sfinții Trei Ierarhi din Uppsala, împreună cu preoții Florin Balan și Dan-Virgil Păcurar. Părintele episcop a evidențiat, în cuvântul de învățătură, modelul de acțiune misionară, prin cuvânt și faptă, reprezentat de Sfinții Ierarhi Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur.

Împărtășind credincioșilor propria sa experiență în urma cercetării celor aflați în penitenciare, Preasfințitul Macarie a arătat că „Lucrarea creștinului ortodox în lume trebuie să fie întreagă, așa cum a fost cea a Sfintilor Trei Ierarhi : Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur. Noi trebuie să urmăm acestor trei mari Ierarhi ai creștinătății care au fost calzi si iubitori părinți față de păstoriții lor, au fost mari apărători și mărturisitori ai credinței ortodoxe și neobosiți filantropi pentru cei aflați în suferință, pentru săraci și pentru cei întemnițați.  Așadar, trebuie să urmăm exemplul Sfinților Trei Ierarhi și să fim și noi buni creștini, adică buni frați și vecini pentru cei de lângă de noi, buni și curajoși ortodocși mărturisind credința cea adevărată, precum și buni samarineni față de cei aflați în neputință, în necazuri și strâmtorări ”

Ierarhul român a îndemnat pe românii din Uppsala să nu treacă cu vederea pe confrații lor care se află în dificultate din diferite cauze în Țările Nordice, ci să caute să îi cerceteze, urmând poruncii evanghelice. „Să îi urmăm pe Sfinții Trei Ierarhi în dragostea lor față de aproapele aflat în nevoie și față de Biserică”, a conchis episcopul Europei de Nord.

Ierarhul a vizitat în aceste zile la domiciliu mai multe familii de români din Norvegia și Suedia și s-a întâlnit cu grupurile de tineri din filialele Centrului de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”- CTSM urmând ca zilele următoare să viziteze comunitățile românești din Danemarca.

 

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.