PS Părinte Episcop Macarie către tineri: „Păziți-vă tinerețea de curentele otrăvitoare ale acestei lumi care pot să vă târască în prăpastia ratărilor și eșecurilor!”

with Niciun comentariu

Zilele acestea Preasfințitul Părinte Episcop Macarie Drăgoi al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord s-a aflat în vizită pastorală la românii din nordul Danemarcei. Cu acest prilej, ierarhul a săvârșit mai multe slujbe în bisericile parohiilor românești din Esbjerg, Horsens și Herning-Ikast, precum și la Mănăstirea Ortodoxă Română „Sfinții Cuvioși Macarie Romanul și Ioan Iacob de la Neamț” din Peninsula Iutlanda. Duminică, 2 iunie 2019, ierarhul a săvârșit Sfânta Liturghie de hram în biserica parohială din Herning Ikast și a botezat pe prunca Teodora, primul copilaș a unor tineri părinți din comunitate.

Fiind împreună cu cei mici și cu tinerii Centrului de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare al Moldovei” (CTSM), Preasfințitul Macarie le-a oferit medalii cu chipul Sfântului Orotitor Ștefan, îndemnându-i: „Păziți-vă tinerețea! Căci de o veți păstra, până la sfârșit o veți avea, mereu fiind înnoiți de Duhul cel Sfânt lucrător în Biserică, iar de o veți pierde, risipind-o pe plăceri, arginți sau putere, vă veți pierde și sufletul! Aceasta înțelegând-o, vă rog pe voi, tinerilor, să vă smulgeți din curentele otrăvitoare ale acestei lumi care pot să vă târască în prăpastia ratărilor și eșecurilor. Întoarceți-vă cu hotărâre la Hristos Cel Care este însăși Viața!” a mai spus episcopul ortodox român al Europei de Nord.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.