PS Macarie: „Foarte multe familii se destramă zi de zi, cu drame uriașe, sub ochii îndurerați ai Maicii Domnului”

with Niciun comentariu

La invitația și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Teofan al Moldovei și Bucovinei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord a slujit la Praznicul Adormirii Maicii Domnului, în ajun Privegherea și a doua zi Sfânta Liturghie de hram la Mănăstirea Zosin din județul Botoșani, fiind înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

La slujbă au participat numeroși credincioși veniți mai de aproape sau mai de departe pentru a fi în comuniune la acest mare praznic. Mulți dintre ei s-au spovedit și s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

Ierarhul român a felicitat pe toți cei care poartă numele Maicii Domnului.

„Ne-am rugat ca Maica Domnului să ne acopere sub acoperământul ei cel luminos. Bunica mea, care nu știa carte, însă era înaintată în cultura Duhului, în evlavie și în sfințenie, spunea în cuvintele ei simple această rugăciune: Maica Domnului cu poala întinsă și pe noi toți ne cuprinsă. Așadar, Maica Domnului să ne acopere pe toți sub acoperământul ei, să ne regăsim ca frați și surori, ca și copii și copile ai lui Dumnezeu la inima ei de Mamă, fiindcă Maica Domnului mijlocește neîncetat pentru noi! Așa cum v-am spus, țara noastră este supranumită Grădina Maicii Domnului. V-am amintit de sihaștrii de la Bisericanii Neamțului care doreau să plece din sihăstria lor la Muntele Athos și cum Maica Domnului i-a întâmpinat întrebându-i unde merg, iar ei cu bucurie și cu cutremur i-au spus: Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mergem în grădina ta de la Athon. Maica Domnului i-a oprit, zicându-le: Stați aici la Bisericani, că și aici este grădina mea! Așa ne spune și acum Maica Domnului: Stați aici, cu frică, cu cutremur și cu bucurie la Zosin, că și aici este grădina mea! Stați în toate mănăstirile și așezările monahale, fiindcă în fiecare vă veți regăsi ca flori înmiresmate, răsădite în grădina mea. Așa cum am mai spus, țara noastră este cunoscută ca Grădina Maicii Domnului, însă faptele noastre sunt vrednice de acest renume? Dureros este faptul că foarte multe avorturi se fac zi de zi. Sunt ucise cele mai fragile și nevinovate făpturi umane, înaintea prezenței nevăzute a Maicii Domnului. Dureros este că foarte multe familii se destramă zi de zi, cu drame uriașe, sub ochii îndurerați ai Maicii Domnului. Dureros este faptul că se petrec foarte multe siluiri sufletești și fizice sub privirea înlăcrimată a Maicii Domnului. Și mai dureros este faptul că suntem de multe ori copleșiți de grijile vieții și nu-i mai cerem ajutorul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, care nu se întristează atât de mult când este ponegrită și disprețuită pe nedrept, cât se întristează pentru noi, dreptmăritori creștini și creștine, care de prea mult ori nu-i cerem ajutorul și nu îi urmăm pilda vieții sale. Așadar, să-i cerem ajutorul neîncetat și să urmăm pilda vieții ei curate și jertfelnice, ca să fim întâmpinați la poarta Raiului de Preasfânta Născătoare de Dumnezeu și să dobândim cu toții un colțișor de Rai în Împărăția Preasfintei și de viață făcătoarei Treimi. Nădăjduim că Maica Domnului ne va întâmpina la poarta Raiului. La Athos, în multe locuri, mi-au spus părinții aghioriți, că vin pelerini curați la inimă și văd o călugăriță îmbrăcată smerit pe potecile Sfântului Munte. Maica Domnului, care în chip smerit și grijuliu este prezentă pretutindeni, este împreună cu copiii ei. Oriunde s-ar afla aceștia, le alină suferințele, le șterge lacrimile, le culege rugăciunile și le înalță neîncetat înaintea Tronului Fiului său. Așadar, Maica Domnului, în chip tainic, este și acum împreună cu noi și de aceea se cuvine să spunem cu toții: Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi!

La finalul slujbei, Părintele Arhimandrit Teodosie, starețul Mănăstirii Zosin a mulțumit ierarhului pentru slujire și tuturor celor prezenți pentru participare, ospețind pe toți pelerinii prezenți la hramul mănăstirii botoșănene.

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.