Pelerinii din Scandinavia au participat la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala Patriarhală

with Niciun comentariu

Cei 40 de români din Scandinavia, veniţi în pelerinaj pentru nouă zile la mănăstirile din ţara natală, au participat astăzi, 18 septembrie, la Sfânta Liturghie săvârşită la Catedrala patriarhală din Bucureşti, de către Preasfinţitul Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, informează „Ziarul Lumina”.

„Anul acesta, fiind «Anul omagial al Tainelor Sfântului Botez şi Sfintei Cununii», preţuind viaţa cea nouă dobândită prin aceste Sfinte Taine, ne-a ajutat Bunul Dumnezeu şi am reuşit ca, împreună cu preoţii şi credincioşii din cele trei ţări scandinave – Suedia, Norvegia şi Danemarca – să organizăm un pelerinaj de suflet în ţara noastră, pentru regăsirea propriilor noastre rădăcini, la obârşiile noastre româneşti. Noi, românii care vieţuim pe meleagurile nordice, asemenea tuturor românilor din afara garniţelor ţării, ducem permanent dorul de Împărăţia lui Dumnezeu dar şi dorul de casa părintească, de meleagurile natale, de România. Purtăm în suflete dorul de cer dar şi dorul de ţară. Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, am început, de ieri ,acest pelerinaj la bisericile şi mănăstirile din Bucureşti si împrejurimile capitalei. Mâine, vom avea bucuria de a fi primiţi de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, care ne va împărtăşi binecuvântarea părintească pentru a continua pelerinajul nostru în Dobrogea, Galaţi, Moldova, Bucovina şi Transilvania. Ne rugăm ca în această călătorie să fim însoţiţi şi ocrotiţi de sfinţii care au odrăslit în neamul nostru, urmând paşii pelerinilor care s-au sfinţit la altarele noastre străbune, care au căutat binecuvântare şi ajutor la sfinţii noştri, care sunt darul lui Dumnezeu pentru noi”, a spus Preasfinţitul Episcop Macarie, la finalul Sfintei Liturghii.

www.basilica.ro

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.